Անկախությունից ի վեր ամենամոտն ենք հայ-թուրքական հարաբերությունների ինչ-որ չափով կարգավորմանը. Ալեն Սիմոնյան |1lurer.am|
13:19 - 28 փետրվարի, 2023
1lurer.am: Մենք խաղաղության պայմանագիր կնքելուն վաղուց ենք պատրաստ և դրա մասին բազմիցս ասել ենք, բայց անընդհատ Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող նոր առաջարկները և նոր իրավիճակները, որ տեղի են ունենում սահմանին, հենց իրենց կողմից խնդիր են դարձնում խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքումը: Բայց մենք ամեն ինչ անելու ենք և շարժվելու ենք հնարավորինս արագ՝ խաղաղության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Ինչ վերաբերում է լրագրողների դիտարկմանը, թե որ երկիրը կամ կառույցն է լինելու այն միջազգային երաշխավորը, որի մասին խոսում է հայկական կողմը, և որն ապահովելու է Ստեփանակերտի և ԼՂ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը, Սիմոնյանը պատասխանեց. «Ով կկարողանա դա իրականացնել հողի վրա»:
«Միանշանակ է, որ բոլոր պայմանավորվածությունները ինչ-որ երաշխիք ունենան, որովհետև հիմա մենք ունենք նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիր, որի իրագործումից մենք էլ ենք դժգոհ, ադրբեջանական կողմն էլ է դժգոհություններ հայտնում: Մենք կարծում ենք՝ մեխանիզմ միանշանակ անհրաժեշտ է»,- ասաց ԱԺ նախագահը:
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե ընդդիմությունը դարձյալ փողոցային պայքարի մասին է հայտարարում, և արդյոք իշխանությունը մտավախություն չունի՞, որ նրանք կարող են հասնել իրենց նպատակին, այն է՝ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականին, Սիմոնյանը բացասական պատասխան տվեց:
«Ընդդիմության գործողությունները հիմնականում վերջին ժամանակահատվածում հենված են եղել սահմանին տեղի ունեցող սրացումներին, այսօր այդ բառապաշարը սպառված է, և նույն բառապաշարով վերադառնալ փողոց անիմաստ եմ համարում»,- ասաց ԱԺ նախագահը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Ալեն Սիմոնյանն ասաց, որ հիմա ունենք մի իրավիճակ, երբ անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ամենից մոտ ենք հարաբերությունների կարգավորմանը:
«Հիմա մենք ունենք իրավիճակ, երբ անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ամենամոտն ենք հարաբերությունների ինչ-որ չափով կարգավորման: Կարծում եմ՝ այդ հնարավորությունները պետք է օգտագործենք, եթե հակառակ կողմի մղումները իրոք անկեղծ են, որովհետև մենք փորձ ենք ունեցել հարաբերությունների կարգավորման, երբ թուրքական կողմը ինչ-որ պահի հետ է կանգնել: Բնական է, իրենք ունեն իրենց շահերը, և մենք պետք է հաշվի առնենք, որ այդ շահերը ոչ հաճախ են համընկնում մեր շահերի հետ»,- պատասխանեց ԱԺ նախագահը:

Since independence, we are the closest to the normalization of Armenian-Turkish relations – Alen Simonyan |1lurer.am|
We have been ready to sign a peace treaty for a long time and we have said about it many times, but the new proposals presented by Azerbaijan and the new situations taking place on the border make it a problem for them to sign a peace treaty as soon as possible. But we will do our best and move as quickly as possible toward a peace treaty. RA NA Speaker Alen Simonyan said this in a conversation with journalists in the parliament.
As for the journalists’ observation of which country or structure will be the international guarantor that the Armenian side is talking about and which will ensure the rights and security of the people of Stepanakert and Nagorno-Karabakh, Simonyan answered:
“Who will be able to implement it on the ground?” It is clear that all agreements should have some kind of guarantee, because now we have an agreement of November 9, with the implementation of which we are also dissatisfied, and the Azerbaijani side also expresses dissatisfaction. We think that a mechanism is definitely necessary,” said the Speaker of the National Assembly.
Simonyan gave a negative answer to the question of one of the journalists, whether the opposition is announcing a street struggle again, and whether the government is not afraid that they can achieve their goal, that is, the resignation of Nikol Pashinyan.
“The actions of the opposition in the last period were mainly based on the escalations taking place on the border, today that vocabulary is exhausted, and I consider it pointless to return to the streets with the same vocabulary,” said the Speaker of the National Assembly.
Regarding the normalization of relations between Armenia and Turkey, Alen Simonyan said that now we have a situation where we are closest to the normalization of relations for the first time since independence.
“Now we have a situation where, for the first time since independence, we are the closest to some degree of normalization of relations. I think we should use those opportunities if the opposite side’s motivations are really sincere because we have had the experience of normalizing relations when the Turkish side backed down at some point. It is natural that they have their own interests, and we must take into account that these interests do not often coincide with our interests,” answered the Speaker of the National Assembly.