Արախի ԱԳ նախարարությունը մեկնաբանել է  Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպման վերաբերյալ
Մարտի 1-ին, Արցախում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարի միջնորդությամբ, կայացել է Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հումանիտար բնույթի հարցեր` Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացման անհրաժեշտության համատեքստում։ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև տարբեր մակարդակով նման հանդիպումներ անցկացվել են բազմիցս՝ տեխնիկական, հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերի քննարկման նպատակով։
Արցախի Հանրապետության քաղաքական կարգավիճակին վերաբերող հարցեր հանդիպման մասնակիցները չեն քննարկել։ Հանդիպման արդյունքներով ադրբեջանական կողմի արած մեկնաբանություններն իրականությանը չեն համապատասխանում։
Արցախի Հանրապետությունը պահպանում է հանձնառությունն իր ժողովրդի՝ ինքնորոշման և անկախության ուղու ընտրությանը, որն ամրագրվել է 1991 թ․ հանրաքվեի ժամանակ։
Անհետաձգելի հարցերի լուծման, մասնավորապես, Արցախի ապաշրջափակման նպատակով կազմակերպվող նմանատիպ քննարկումները չեն կարող փոխարինել լիարժեք խաղաղ բանակցությունները, որոնք անհրաժեշտ են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար։ Ելնում ենք միջազգային միջնորդական ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունից՝ որպես խաղաղ գործընթացի անշրջելիության կարևոր երաշխիք։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի ապօրինի կիրառման արդյունքները չեն կարող մեկնակետ լինել խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատման ճանապարհին, մնում է անփոփոխ։

Artsakh Ministry of Foreign Affairs commented on the meeting of the representatives of Artsakh and Azerbaijan
On March 1, with the mediation of the commander of the peacekeeping troops of the Russian Federation in Artsakh, a regular meeting of the representatives of the Republic of Artsakh and the Republic of Azerbaijan was held.
During the meeting, humanitarian issues were discussed in the context of the need for the immediate opening of the Lachin Corridor by Azerbaijan.  With the mediation of the Russian peacekeeping troops, such meetings between the representatives of Artsakh and Azerbaijan at different levels were held many times for the purpose of discussing technical, humanitarian and infrastructural issues.
The participants of the meeting did not discuss issues related to the political status of the Republic of Artsakh.  According to the results of the meeting, the comments made by the Azerbaijani side do not correspond to reality.
The Republic of Artsakh remains committed to the choice of the path of self-determination and independence of its people, which was fixed in 1991.  during the referendum.
Similar discussions organized for the purpose of solving urgent issues, in particular, the lifting of the blockade of Artsakh, cannot replace full-fledged peace negotiations, which are necessary for the comprehensive settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.  We proceed from the need to restore the international mediation format as an important guarantee of the irreversibility of the peace process.
We emphasize once again that the position of the Republic of Artsakh that the results of the illegal use of force and the threat of force by Azerbaijan cannot be a starting point for the establishment of peace, stability and security remains unchanged.