«Կոչ ենք անում կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել»․ ՌԴ ԱԳՆ-ն անդրադարձել է Արցախում տեղի ունեցած դիվերսիոն հարձակմանը
16:55 - 06 մարտի, 2023
ՌԴ ԱԳՆ-ն լուրջ մտահոգությունն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լարվածության աճի կապակցությամբ․
«Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ են գրանցվել: Մարտի 5-ին տեղի է ունեցել զինված միջադեպ, որի հետևանքով զոհեր են եղել և՛ հայկական, և՛ ադրբեջանական կողմից։
Կոչ ենք անում կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել և քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը լիցքաթափելու համար։ Մենք վերահաստատում ենք Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները խստորեն պահպանելու՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների մասին։
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում անվտանգության և կյանքի ապահովման հետ կապված ցանկացած հարց պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով։
Միջադեպը ևս մեկ անգամ հաստատում է եռակողմ հայտարարությունների դրույթների կատարման շրջանակներում Բաքվի և Երևանի՝ բանակցություններին շուտափույթ վերադառնալու հրամայականը, այդ թվում՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման հետ կապված»:
Հիշեցնենք, որ Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտնել էր, որ մարտի 5-ի առավոտյան ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։
Դիվերսիոն ներթափանցման հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 ծառայող, ևս մեկ ծառայող ստացել է կրծքավանդակի հրազենային վիրավորում և գտնվում է հանրապետական բժշկական կենտրոնում:

We call on the parties to show restraint: Russian Foreign Ministry commented on the Azerbaijani sabotage attack that took place in Artsakh
16:55 - 06 March, 2023
Russian Foreign Ministry expresses serious concern regarding the increase in tension in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
"Over the past few days, violations of the ceasefire have been registered. On March 5, an armed incident took place, as a result of which there were victims on both the Armenian and Azerbaijani sides.
We call on the parties to show restraint and take steps to defuse the situation. We reaffirm to strictly observe the provisions of the statement of the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia of November 9, 2020, on the ceasefire and all military operations in the Nagorno Karabakh conflict zone.
Any issue related to security and life assurance in the area of responsibility of the Russian peacekeeping force must be resolved peacefully.
The incident once again confirms the imperative for Baku and Yerevan to return to negotiations as soon as possible within the framework of the implementation of the provisions of the tripartite statements, including in connection with the unblocking of regional communications, the demarcation of the Armenian-Azerbaijani border and the preparation of a peace treaty."
It should be reminded that the Artsakh Ministry of Internal Affairs police reported that around 10:00 a.m. on March 5, a sabotage group of the Azerbaijani armed forces targeted and opened fire on the shift car of the police passport and visa department staff in the area called "Khaipalu".
As a result of the subversive infiltration, 3 police officers were killed, and another officer received a gunshot wound to the chest and is in the Republican Medical Center.