ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին դուրս գալ ՀՀ օկուպացված տարածքից, վերադառնալ մինչև սեպտեմբերի 12-ի սահմանները. Նիդերլանդների ԱԳ նախարար |armenpress.am|
21:23 - 09 մարտի, 2023
armenpress.am: Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հուքստրան շեշտել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքի օկուպացիայի փաստն՝ ընդգծելով, որ ԵՄ կոչ է անում Ադրբեջանին վերադառնալ մինչև 2022 թվականի սեպտեմբերի 12-ի սահմանները։
Ինչպես տեղեկացնում է Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիան՝ նախարարն այս մասին ասել է՝ ի պատասխան խորհրդարանական մի քանի խմբակցությունների՝ Դավոսում Նիդերլանդների և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման վերաբերյալ հարցերին:
Վոպկե Հուքստրան տեղեկացրել է, որ Դավոսում հունվարին վարչապետ Ռյուտեի և նախագահ Ալիևի միջև կայացած հանդիպումը նախաձեռնվել է նիդերլանդական կողմից՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով մտահոգությունները փոխանցելու նպատակով, որի ընթացքում Նիդերլանդների վարչապետն ընգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչությունը չպետք է քաղաքական իրավիճակի զոհ դառնա և կարևորել է Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումը՝ ի կատարումն 2020 թ. եռակողմ համաձայնության։
ԱԳ նախարարը տեղեկացրել է, որ Նիդերլանդները ԵՄ և ԵԽ շրջանակներում ևս ակտիվորեն աշխատում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման նպատակով՝ նշելով, նաև որ Ադրբեջանը վատ է կատարում ՄԻԵԴ վճիռները։
Խորհրդարանականների հարցերին պատասխաններում Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը հաստատել է, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանից գազ է ներկրում Եվրամիության հանդեպ իր պարտավորությունների կատարումը ապահովելու համար և ընդգծել, որ այդ հարցը բարձրացվելու է Եվրահանձնաժողովի կողմից։
Նախարար Վոպկե Հուքստրան վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքի օկուպացիան՝ ընդգծելով, որ ԵՄ կոչ է անում Ադրբեջանին վերադառնալ մինչև 12.09.2022թ. սահմանները։
Պատասխաններում նախարարն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին՝ հավաստիացնելով, որ վերջիններիս հայրենադարձման անհրաժեշտությունը մշտապես բարձրացվում է Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ բանակցություններում։

The Minister of Foreign Affairs of the Netherlands, Wopke Hoekstra, stressed the fact of Azerbaijan's occupation of the territory of Armenia, emphasizing that the EU calls on Azerbaijan to return to its borders on September 12, 2022, the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands informs that the Minister said this in response to the questions of several parliamentary factions regarding the meeting of the leaders of the Netherlands and Azerbaijan in Davos.
Wopke Hoekstra informed that the meeting held in Davos in January between Prime Minister Rutte and President Aliyev was initiated by the Dutch side in order to convey the concerns about the blockade of the Lachin Corridor, during which the Dutch Prime Minister emphasized that the civilian population of Nagorno-Karabakh should not become victims of the political situation and emphasized the unblocking of the Lachin Corridor in fulfillment of the 2020 trilateral agreement.
The Dutch FM informed that the Netherlands is also actively working within the framework of the EU and the Council of Europe to unblock the Lachin Corridor, noting that Azerbaijan is poorly implementing the rulings of the ECHR.
In the answers to the parliamentarians' questions, the Minister of Foreign Affairs of the Netherlands confirmed that Azerbaijan imports gas from Russia to ensure the fulfillment of its obligations to the European Union and emphasized that this issue will be raised by the European Commission.
Minister Wopke Hoekstra reaffirmed Azerbaijan's occupation of Armenian territory, stressing that the EU calls on Azerbaijan to return to the borders on September 12, 2022.
In his answers, the Minister also referred to the issue of Armenian prisoners of war held illegally in Azerbaijan, assuring that the necessity of their repatriation is constantly raised in negotiations with Azerbaijani officials.