Հայաստանն ակնկալում է Ռուսաստանի աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու հարցում․ Միրզոյան
17:52 - 20 մարտի, 2023
Հայաստանն ակնկալում է Ռուսաստանի աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու հարցում․ Միրզոյան |armenpress.am|
armenpress.am: Հայաստանն ակնկալում է Ռուսաստանի Դաշնության աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու հարցում։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
Միրզոյանը նախ հիշեցրել է Լաչինի միջանցքի 3 ամիս շարունակվող շրջափակման մասին, ինչպես նաև այն մասին, որ Բաքուն խախտում է եռակողմ համաձայնագրի բոլոր կետերը և չի կատարում Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը:
Նրա խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակը ցույց է տալիս Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար անվտանգության երաշխավորման մեխանիզմների ապահովման և միջազգային մասնակցության անհրաժեշտությունը:
«Անհրաժեշտ է միջազգային մասնակցություն ցեղասպանության կանխարգելմանը, պետք է նաև միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լաչինի միջանցքի հատված և Լեռնային Ղարաբաղ։ Հուսով ենք, որ այս հարցում ռուսական կողմի հետ փոխգործակցություն կլինի»,- ասել է Միրզոյանը։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը նաև կարևորել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումից հետո Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի կանխման գործում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի դերը։
Նա նաև ուշադրության է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը միակողմանիորեն սկսել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ադրբեջանցիների վերաբնակեցման գործընթացը, մինչդեռ հայկական կողմը դրանով չի զբաղվում համապատասխան միջազգային մեխանիզմի բացակայության պատճառով:

Armenia expects Russia’s support in sending an international fact-finding mission to Nagorno Karabakh
17:52 - 20 March, 2023
Armenia expects Russia’s support in sending an international fact-finding mission to Nagorno Karabakh, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said during a joint press conference with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in Moscow.
The Armenian Foreign Minister reminded about the ongoing blockade of the Lachin Corridor since December 12, 2022, and said that Azerbaijan is violating every clause of the trilateral statement and is not complying with the ICJ ruling on opening the Lachin Corridor.
FM Mirzoyan said that the situation shows the need for ensuring mechanisms guaranteeing the security of the people of Nagorno Karabakh and international participation.
“International participation is needed for genocide prevention, an international fact-finding mission must also be sent to the part of Lachin Corridor and Nagorno Karabakh. We hope that there’ll be cooperation with the Russian side in this matter,” Mirzoyan said.
FM Mirzoyan attached importance to the role of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh in preventing a humanitarian disaster during the blockade.
He also warned that Azerbaijan has unilaterally begun the repopulation process of Azerbaijanis in Nagorno Karabakh, whereas the Armenian side isn’t carrying out the process due to the absence of the required international mechanism.