Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում կուսակցությունների գրանցումից հետո վերջիններս ներկայացրել են հայտարարագրեր, որոնցում ներառված են ինչպես կուսակցությունների, այնպես էլ պատգամավորների թեկնածուների գույքի, եկամուտի և շահերի հայտարարագրերը։ Արդեն մի քանի օր է, ինչ մեկնարկել է նախընտրական քարոզչությունը, որը շարունակվելու է մինչև հունիսի 18-ը։ Հունիսի 20-ին կկայանան խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները։
Infocom-ն ուսումնասիրում է կուսակցությունների նախընտրական ցուցակներում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածուների ներկայացրած հայտարարագրերը։ Արդեն ուսումնասիրել և ներկայացրել ենք «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության, «Հայաստան» դաշինքի և «Պատիվ ունեմ» դաշինքի նախընտրական ցուցակում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածուների հայտարարագրերը։ Այժմ ներկայացնում ենք «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածուների գույքի, եկամտի և շահերի հայտարարագրերը։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Գագիկ Ծառուկյանն է։ Վերջինս էլ հայտարարագրել է ամենաշատ դրամական միջոցները։ Հայտարարագրման պահին Ծառուկյանն ունեցել է 877մլն 300 հազար ՀՀ դրամ, 52մլն 850 հազար ԱՄՆ դոլար և 5 մլն 1400 եվրո, որն ընդհանուր դրամի վերածած կազմում է 31 մլրդ 205 մլն 921 հազար ՀՀ դրամ։ Բացի դրամական միջոցներից Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարագրել է 25 անշարժ գույք, այդ թվում՝ 5 անհատական բնակելի տուն, 2 հողին ամրակցված այլ անշարժ գույք, 2 հասարակական նշանակության շինություն, 1 բնակարան, 1 ինքնակամ կառույց և 14 հողամաս։ Բացի անշարժ գույքից Ծառուկյանը հայտարարագրել է 14 շարժական գույք՝ «BMW X5 4.4», «Toyota, Land Cruiser Prado v6 4.0 I», «Jeep, Wrangler 4.0», «Rolls-Royce, Coupe Phantom 6.7», «Nissan, Patrol Safari 4.8», «Range Rover, sport 4.4», «Toyota, Tundra 5.7», «Mercedes-Benz, G-63 AMG», «BMW, X5 M 4.4», «Toyota, Land Cruiser 200 4.5 TD», «Rolls-Royce, Silver Spur 6.7», «Toyota, Land Cruiser 200 4.0», «Toyota, Land Cruiser 200 4.0», «Bentley, Bentayga», «Rolls-Royce, Cullinan 6.7», «BMW, X6 Xdrive 35i 3.0» և «Nissan, Patrol Safari 4.8»։
Ծառուկյանը հայտարարագրել է 8 մլն դրամը գերազանցող 43 թանկարժեք գույք, այդ թվում՝ 15 ննջարանի կահույք՝ 1 մլն 997 հազար 130 եվրո արժողությամբ, 10 նախասրահի կահույք՝ 1 մլն 511 հազար եվրո արժողությամբ, 4 ճաշասենյակների կահույք՝ 787 հազար 800 եվրո արժողությամբ, 1 խոհանոցի կահույք՝ 110 հազար եվրո արժողությամբ, 1 փայտյա կահույք՝ 118 հազար 458 եվրո արժողությամբ, 1 վարագույր՝ 251 հազար 799 եվրո արժողությամբ, 1 ադամանդե քարով ձեռքի ժամացույց՝ 300 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ, 2 ոսկե շղթայով և ադամանդե քարերով ձեռքի ժամացույց՝ 1 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ, 3 ոսկե մատանի ադամանդե քարերով՝ 4 մլն 700 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ, 3 ոսկե ձեռքի ժամացույց՝ 500 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ, 1 ոսկե շղթա՝ 100 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ և 20 ջահ՝ 1 մլն 587 հազար 300 եվրո արժողությամբ։ Ընդհանուր առմամբ բոլոր թանկարժեք գույքերի գումարը դրամի վերածած կազմում է 7 մլրդ 451 մլն 897 հազար ՀՀ դրամ։
Ծառուկյանն արժեթղթեր և ներդրումներ ունի «Ալլեր Աքվա Էյ Եմ», «Ռանեբ», «Արբեն», «Գլոբալ Մոթորս», «Կլեոպատրա», «Մուլտի Ֆարմ», «Մուլտի Ակվամարին», ««Շուստով» Առևտրի Տուն», «Արսիլիցիում», «Մուլտի Մոթորս», «Բելլեզզա», «Օնիրա Քլաբ», «Պրեվելոն Քոնսալթինգ Լիմիթեդ», «Օլիմպավան», «Մուլտի Գրուպ Ինվեստբել», «Ֆիրմա Նյու», «Տեխնալյումին», «Մուլտի Ավտոտրանս», «ՄԳ Եվրոպա», «Մուլտի Գրուպ Եվրոպա», «Բալկան Պետ Քոմպանի», «Մուլտի Ինտերտրանս», «Մուլտի Դայմոնդ», «Մուլտի Սոլար», «Մուլտի Քարս», «Մուլտի Ուլենես Կենտրոն», «Մուլտի Տաբակ», «Մուլտի Պրոպան Գազ», «Մուլտի Թրաք», «Մուլտի Թրեյդ Հաուս», «Գոլդ Սիլվեր Չէյն Քամփնի», «Մուլտի Գրուպ Կոնցերն», «Մուլտի Սիսի», «Մագաս Ինվեստ», «Մուլտի Գրուպ Սթոուն», «Մուլտի Ռեստ Հաուս», «Երևանի Քիմիա-Դեղագործական Ֆիրմա», «Բիզնես Տեխնոպլազա», «Ֆիրմա Տիխվիզ», «Զվարթնոց Հենդլինգ», «Գորնա Բանյան», ««Կոտայք» Գարեջրի Գործարան», «Միրա-Ջի», «Էկոֆիշ-Թրեյդ», «Ա․Ա․Դ․ Հոթել», «Եուրոմոթորս», «Մուլտի Արմս», «Մխչյան Ֆիշֆուդ», «Արմօյլ», «Չերամիզիա ինթերնեյշնլ», «Ժ Ինվեստ», «Երևանի Արարատ Կոնյակի Գինու-Օղու Կոմբինատ», «Մուլտիգրուպ Թրեյդ» և «Ավիա-Սերվիս» ընկերություններում։ Ընդհանուր՝ 54 ընկերությունում։
Ծառուկյանը 2018 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ներկայացրած հայտարարագրում արժեթղթեր և ներդրումներ է ունեցել 45 ընկերությունում։ Այս 2,5 տարիների պատգամավորական գործունեության ընթացքում նա բաժնեմասեր է ձեռք բերել «Մուլտի Տաբակ», «Մուլտի Պրոպան Գազ», «Մուլտի Թրաք», «Մուլտի Թրեյդ Հաուս», «Գոլդ Սիլվեր Չէյն Քամփնի», «Չերամիզիա ինթերնեյշնլ», «Ժ Ինվեստ», «Մուլտիգրուպ Թրեյդ» և «Ավիա-Սերվիս» ընկերություններում։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական ցուցակով առաջադրված Կարապետ Գուլոյանը հայտարարագրման պահին ունեցել է 1 մլրդ 920 մլն ՀՀ դրամ և 407 հազար 205 ԱՄՆ դոլար գումար, որը դրամի վերածած կազմում է 2 մլրդ 129 մլն 734 հազար։ Բացի դրամական միջոցներից Գուլոյանը հայտարարագրել է 1 բնակարան և 1 բնակելի տուն։ Պատգամավորի թեկնածուն բաժնեմասեր ունի «Դակավա Քոնսթրաքշն» և «Էլեկտրամոնտաժ» ընկերություններում։
Հայտարարագրած դրամական միջոցներով երրորդը Կառլեն Մինասյանն է։ Վերջինս որպես դրամական միջոց հայտարարագրել է 200 մլն ՀՀ դրամ, 170 հազար ԱՄՆ դոլար և 60 հազար եվրո գումար, որը դրամի վերածած կազմում է 324 մլն 870 հազար։ Բացի դրամական միջոցներից Մինասյանը հայտարարագրել է 1 շենք շինություն և 1 «BMW 745» ավտոմոբիլ։ Մինասյանը բաժնեմասեր ունի «ԷԴՄ Սոլար», «Արմ Սոլար», «Դուստր Սոլար», «Լայմ Սթոն», «Մալիշկա Ռեսուրսիս» և «Վայք Ռեսուրսիս» ընկերություններում։
Միքայել Մելքումյանը որպես դրամական միջոց հայտարարագրել է 5 մլն ՀՀ դրամ և 331 հազար ԱՄՆ դոլար գումար, որը դրամի վերածած կազմում է 175 մլն 765 հազար։ Բացի դրամական միջոցներից Մելքումյանը հայտարարագրել է 3 շենք-շինություն։
Հրանտ Մադաթյանը հայտարարագրման պահին ունեցել է 88 մլն ՀՀ դրամ և 24 հազար ԱՄՆ դոլար գումար, որը դրամի վերածած կազմում է 100 մլն 360 հազար։ Բացի դրամական միջոցներից Մադաթյանը հայտարարգրել է 1 սեփական տուն և 4 հողամաս։
Պատգամավորի թեկնածու և ներկայիս պատգամավոր Քաջիկ Գևորգյանը հայտարարագրել է 1 հողամաս, 1 բնակարան, 1 բնակելի տուն, 1 գյուղական նշանակության հողամաս և 1 ավտոմոբիլ՝ «BMW M5» մակնիշի։ Գևորգյանը հայտարարագրել է 8 մլն դրամը գերազանցող 2 թանկարժեք զարդ՝ ժամացույց՝ ընդհանուր 69 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ։ Պատգամավորի թեկնածուն բաժնեմասեր ունի «Տուֆ-ստոն» և «Քաջ-տանս» ընկերություններում։ Վերջինս որպես դրամական միջոց հայտարարագրել է 31 մլն 430 հազար ՀՀ դրամ։
Հրանտ Դավթյանը բաժնեմասեր ունի «Խճաքար-Մուսա», «Ղարիբ», «Այոս», «Արմարկ», «Մանիգրանտ» և «Ապտես» ընկերություններում։ Վերջինս հայտարարագրել է 2 բնակարան, 1 տուն, 4 շենք և շինություն, 7 հողամաս և 2 ավտոմոբիլ՝ «Mercedes Benz S500L» և «Toyota Camry 2.5Gas» մակնիշների։ Դավթյանը որպես դրամական միջոց հայտարարգրել է 1 մլն 266 հազար ՀՀ դրամ։
Ընդհանուր առմամբ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական ցուցակով առաջադրված պատգամավորի բոլոր թեկնածուների դրամական միջոցները միասին կազմում են 3 մլրդ 391 մլն 920 հազար ՀՀ դրամ, 54 մլն 320 հազար 450 ԱՄՆ դոլար, 5 մլն 152 հազար 100 եվրո և 900 հազար ռուբլի։ Բոլոր գումարային միջոցները դրամի վերածած կազմում է 34 մլրդ 572 մլն 257 հազար ՀՀ դրամ։ Միայն Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարագրած դրամական միջոցները կազմում են կուսակցության բոլոր թեկնածուների դրամական միջոցների 90,3%-ը։

20:50 - 14 June, 2021
Infocom has already presented the declarations of the deputy candidates included in the pre-election list of the “Civil Contract” party, as well as “Armenia” and “I Have Honor” (“Pativ Unem”) alliances. Now we present the property, income, and interests declarations of the "Prosperous Armenia" party candidates.
Gagik Tsarukyan is the PM candidate of the "Prosperous Armenia" party. He has declared the largest amount of money. At the time of the declaration, Tsarukyan had 877 million 300 thousand AMD, 52 million 850 thousand US dollars, 5 million 1400 Euros, which in total amounts to 31 billion 205 million 921 thousand AMD. In addition to that, Gagik Tsarukyan declared 25 real estates, including 5 private houses, 2 other real estates attached to the land, 2 public buildings, 1 apartment, 1 voluntary building, and 14 plots of land. In addition to real estate, Tsarukyan has also declared 14 movable properties: "BMW X5 4.4", "Toyota, Land Cruiser Prado v6 4.0 I", "Jeep, Wrangler 4.0", "Rolls-Royce, Coupe Phantom 6.7", "Nissan, Patrol Safari 4.8", "Range Rover, sport 4.4"," Toyota, Tundra 5.7", "Mercedes-Benz, G-63 AMG", "BMW, X5 M 4.4", "Toyota, Land Cruiser 200 4.5 TD", " Rolls-Royce , "Silver Spur 6.7", "Toyota, Land Cruiser 200 4.0", "Toyota, Land Cruiser 200 4.0", "Bentley, Bentayga", "Rolls-Royce, Cullinan 6.7", "BMW, X6 Xdrive 35i 3.0" and "Nissan, Patrol Safari 4.8".
Tsarukyan has declared 43 expensive property worth more than 8 million AMD, including 15 bedroom furniture worth 1 million 997 thousand 130 euros, 10 lobby furniture worth 1 million 511 thousand euros, 4 dining room furniture worth 787 thousand 800 euros, 1 kitchen furniture worth 110 thousand euros, 1 wooden piece of furniture worth 118 thousand 458 euros, 1 curtain worth 251 thousand 799 euros, 1 diamond wristwatch worth 300 thousand USD, 2 diamond wristwatches with golden chain worth 1 million USD, 3 golden rings with diamonds worth 4 million 700 thousand USD, 3 golden wristwatches worth 500K USD, 1 golden chain worth 100K USD and 20 chandeliers worth 1 million 587 thousand 300 euros. In general, the amount of all expensive property converted into AMD is 7 billion 451 million 897 thousand.
Tsarukyan has securities (tradable financial asset) and investments in "Aller Aqua AM", "Raneb", "Arben", "Global Motors", "Cleopatra", "Multi Pharm", "Multi Aquamarine", "Shustov" trading House, "Arsilicium", "Multi Motors", "Belleza", "Onira Club", "Prevelon Consulting Limited", "Olimpavan", "Multi-Group Investbel", "Firma New", "Technalumin", "Multi Autotrans", "MG Europe", "Balkan Pet Company", "Multi Intertrans", "Multi Diamond", "Multi Solar", "Multi Cars", "Multi Wellness Center", "Multi Tobacco", "Multi Propane Gas", "Multi Truck"," Multi Trade House", " Gold Silver Chain Company", "Multi Group Concern", "Multi CC", "Magas Invest", "Multi Group Stone", "Multi Rest House", "Yerevan Chemical-pharmaceutical Firm", "Business Technoplaza","Tikhviz Firm", "Zvartnots Handling", "Gorna Bania", "Kotayk" brewery, "Mira-G", "Ecofish-Trade", "A.A.D. Hotel ", " Euromotors", "Multi Arms", "Mkhchyan Fish Food","Armoil", "Ceramizia International", "J-Invest", "Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory," "Multigroup Trade " and "Avia-Service" companies. In total, he has securities and investments in 54 companies.
In the declaration submitted before the 2018 parliamentary elections, Tsarukyan had securities and investments in 45 companies. During these 2.5 years in Parliament, he has acquired shares in "Multi Tobacco", "Multi Propane Gas", "Multi Truck", "Multi Trade House", "Gold Silver Chain Company",  "Ceramisia International", "J-Invest" "Multigroup Trade" and "Avia-Service" companies.
Karapet Guloyan, nominated by the pre-election list of the "Prosperous Armenia" party, had 1 billion 920 million AMD and 407 thousand 205 USD at the time of the declaration, which is 2 billion 129 million 734 thousand AMD. In addition to this, Guloyan has also declared 1 apartment and 1 residential house. The MP candidate has shares in "Dakawa Construction" and "Electromontage" companies.
Karlen Minasyan comes third with the amount of declared funds. He has declared 200 million AMD, 170K USD, 60K Euros as money, which is 324 million 870 thousand AMD. In addition to this, Minasyan has also declared 1 building and a "BMW 745" car. Minasyan has shares in "EDM Solar", "Arm Solar", "Solar Daughter", "Lime Stone", "Malishka Resources" and "Vayk Resources" companies.
Mikael Melkumyan has declared 5 million AMD and 331K  USD, which amounts to 175 million 765 thousand AMD. In addition to this, Melkumyan has also declared 3 buildings.
At the time of the declaration, Hrant Madatyan had 88 million AMD and 24K  USD, which is 100 million 360 thousand AMD. In addition to this, Madatyan has also declared 1 private house and 4 plots of land.
MP candidate, current MP Kajik Gevorgyan has declared 1 plot of land, 1 apartment, 1 residential house, 1 rural plot of land, and a car "BMW M5". Gevorgyan has also declared 2 expensive jewelry exceeding 8 million AMD - watches with a total value of 69K USD. The MP candidate has shares in "Tuff-Stone" and "Kaj-Trans" companies. He has declared 31 million 430 thousand AMD as monetary means.
Hrant Davtyan has shares in "Khchakar-Musa", "Gharib", "Ayos", "Armark", "Moneygrant" and "Aptes" companies. He has declared 2 apartments, 1 house, 4 buildings, 7 plots of land, and 2 cars -  "Mercedes Benz S500L" and "Toyota Camry 2.5Gas". Davtyan has declared 1 million 266 thousand AMD as monetary means.
In general, the financial means of all the candidates nominated by the pre-election list of the "Prosperous Armenia" party together make 3 billion 391 million 920 thousand AMD, 54 million 320 thousand 450 USD, 5 million 152 thousand 100 Euro, and 900 thousand rubles. All monetary means amount to 34 billion 572 million 257 thousand AMD. Only the funds declared by Gagik Tsarukyan make up 90.3% of the funds of all the candidates of the party.