Ակնհայտ է, որ մենք քվեարկում ենք հանուն համերաշխության, վաղը երկրում հաշտությունը վերականգնելու համար։ Այս մասին քվեարկություն կատարելուց հետո հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ցուցակի առաջին համար Էդմոն Մարուքյանը։
«Ասել ենք, որ վաղվանից երկրում ներքաղաքական համերաշխությունն ու հաշտությունը վերականգնելու ժամանակն է։ Բնականաբար, ավելի վաղ կարելի էր դա անել, բայց ընտրությունները մեզ համար շանս են այս իրավիճակում այդ քայլը կատարել։ Մեծ հույս ունեմ, որ համերաշխությունը, հաշտության վերականգնումը այլընտրանք չի ունենալու մեզ համար, որովհետև մեր մարտահրավերները շատ ավելի մեծ են, քան մենք ենք պատկերացնում։ Այս իմաստով է, որ մենք ուղղակի այլընտրանք չունենք։ Մենք պետք է մեր փոքրիկ ճշմարտությունները մի կողմ դնենեք՝ հանուն ավելի մեծ ճշմարտության և հանուն ավելի մեծ արժեքի, որ պետությունն է, մեր պետականությունն է»։
Ամփոփելով նախընտրական քարոզարշավը՝ Մարուքյանն ասաց, որ այն լի է եղել ատելության խոսքով։ «Մեր երեխանեը հեռուստատեսությամբ լսում էին այնպիսի բառամթերք, որը ես չէի ցանկանա, որ որևէ մեկի երեխան լսեր, նայեր տեսներ։ Այդ իմաստով բավականին բարձր էր թե՛ ատելության քարոզչությունը, թե՛ բռնության քարոզչությունը։ Բայց, այո՛, այն ակնկալիքները, որ կար, որ այ եսիմինչեր կլինի, բնականաբար լավ էր, որ չեղան։ Այսօրվա ակնկալիքներն էլ չեն արդարանալու։ Ամբողջ օրը շատ հանգիստ է անցնելու, և վաղվա հետ կապված էլ արդեն մենք ունենք ծանուցումներ, որ կողմերը պետք է ցույցեր անեն։ Կարծում եմ, որ ընտրատեղամասերում՝ քվեատուփերի մեջ, մեր քաղաքացիները այնպես են քվեարկելու, որ դրա հնարավորությունն էլ չի լինելու։ Այսինքն՝ չի լինելու ինչ-որ ուժ, որը կարող է ասել, որ ես հաղթել եմ միայնակ, և գալու ենք մեր այն գաղափարին, որ պետք է բոլորով նստենք մեկ սեղանի շուրջ և ձևավորենք ազգային համաձայնության կառավարություն։ Միայն այս պարագայում է, որ մենք կկարողանանք այս վիճակից դուրս գալու ելքը գտնել»։

We vote for solidarity and to restore peace in the country: Edmon Marukyan left the poll station
After voting and leaving the poll station, the PM candidate of the "Bright Armenia" party Edmon Marukyan shared his thoughts on the electoral process.  He said his party's voting for solidarity and to restore peace in the country for tomorrow.
"We have said that tomorrow is the time to restore internal political solidarity and reconciliation in the country. Of course, it could have been done earlier, but the elections are a chance for us to take that step in this situation. I have high hopes that solidarity and the restoration of peace will not have an alternative for us, because our challenges are much bigger than we imagine. In this sense, we simply have no alternative. We must put aside our small truths for the sake of a greater truth, for the sake of a greater value, which is the state, our statehood," Marukyan mentioned.
Summing up the pre-election campaign, Marukyan said that it was full of hate speech.
"Our children were listening to words on TV that I would not want anyone to hear or see. In that sense, both the propaganda of hatred and the propaganda of violence was quite high. Today's expectations will not be justified either. The whole day will pass very calmly. As for tomorrow, we already have notifications that the parties must hold demonstrations. I think that in the polling stations, in the ballot boxes, our citizens will vote in such a way that it will not be possible. In other words, there will be no force that can say that it has won alone. We will come to our idea that we should all sit at the same table and form a government of national accord. Only in this case will we be able to find a way out of this situation. ”