Վերահաշվարկներ են եղել 82 տեղամասերում, 51-ում արձանագրվել են ոչ էական փոփոխություններ՝ պայմանավորված վավեր կամ անվավեր քվեաթերթիկների ճանաչման հետ․ ԿԸՀ նախագահ
12:41 - 27 հունիսի, 2021
Ասյօր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը ԱԺ արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ ամփոփ տվյալներ է ներկայացնում։
Մուկուչյանը հայտնեց, որ երեք տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում՝ թիվ 2, 3, 9, ներկայացվել են չորս տեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկի վերաբերյալ դիմումներ։ Դիմումները ներկայացրել են «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության վստահված անձինք։ ԿԸՀ-ում ստացվել են դիմումներ նաև «Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցության լիազոր ներկայացուցչից և  ՀՔԱՎ-ից։ Վերջիններիս դիմումները վերաբերել են տարբեր տեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ անճշտություններին։ Ներկայացված դիմումները վերաբերել են ընդհանուր 24 տեղմասերի տվյալների․ «Տարածքային ընտրական հանձնաժողովներն իրականացրել են վերահաշվարկ ինչպես վստահված անձանց ներկայացրած դիմումներով, այնպես էլ սեփական նախաձեռնությամբ են իրականացրել վերահաշվարկ՝ հաշվի առնելով «Ինքնիշխան Հայաստան կուսակցության լիազոր ներկայացուցչի և ՀՔԱՎ-ի նշած ընտրական տեղամասերը»։
ԿԸՀ նախագահն ասաց, որ թիվ 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 17, 23, 24, 25, 33, 34, 35 տարածքային ընտրական հանձնաժողովները սեփական նախաձեռնությամբ իրականացրել են քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկ։ Ընդհանուր առմամբ, վերահաշվարկներ են եղել 82 ընտրական տեղամասերում․ «16 տեղամասում նախապես արձանագրված քվեարկության արդյունքները որևէ փոփոխություն չեն կրել։ 31 տեղամասերում թեկնածուներին տրված կողմ ձայների որևէ փոփոխություն չի արձանագրվել, մնացած 51 տեղամասերում արձանագրվել են ոչ էական բնույթի փոփոխություններ՝ պայմանավորված վավեր կամ անվավեր քվեաթերթիկների ճանաչման հետ»։
Մուկուչյանի փոխանցմամբ՝ վերահաշվարկների արդյունքում համապատասխան հաղորդումներ են ներկայացվել իրավապահ մարմիններ։

The CEC Chairman reports there were recounts in 82 polling stations, in 51 of which insignificant changes were registered
12:41 - 27 June, 2021
Today, the Chairman of the Central Electoral Commission Tigran Mukuchyan presented the summary data on the snap parliamentary elections.
Mukuchyan said that in three territorial election commissions (No. 2, 3, 9) applications were submitted for recounting the voting results in four polling stations.
The applications were submitted by the proxies of the "Zartonq" National Christian Party. The CEC also received applications from the authorized representative of the "Sovereign Armenia" party and the Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor
The applications referred to the inaccuracies in the voting results in different polling stations. The submitted applications referred to the data of 24 precincts in total.
The territorial electoral commissions conducted a recount both on the basis of the applications submitted by the proxies and on their own initiative, taking into account the polling stations mentioned by the authorized representative of the "Sovereign Armenia" party and the Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor.
The CEC Chairman said that the territorial electoral commissions No. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 17, 23, 24, 25, 33, 34, 35 carried out the recalculation of the voting results on their own initiative. In total, recounts took place in 82 polling stations․
"The results of the pre-registered voting in 16 polling stations have not changed at all. No change in the votes cast for the candidates was registered in 31 polling stations, and in the remaining 51 polling stations, there were insignificant changes due to the recognition of valid or invalid ballots,” Mukuchyan stated.
According to Mukuchyan, as a result of the recounts, relevant reports were submitted to law enforcement bodies.