Բաքվում շարունակվում է հայ ռազմագերիներ Լյուդվիգ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի դեմ քրեական գործով դատավարությունը |tert.am|
12:25 - 07 հուլիսի, 2021
tert.am: Բաքվում` Յասամալի շրջանի դատարանում, հուլիսի 7-ին շարունակվում է հայ ռազմագերիներ Լյուդվիգ Մկրտիչի Մկրտչյանի և Ալյոշա Արամայիսի Խոսրովյանի դեմ քրեական գործով դատավարությունը, հայտնում է trend.az-ը` նշելով, որ հայ ռազմագերիները մեղադրվում են Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցի գերիներին «խոշտանգելու», «ռազմական հանցագործություններ կատարելու» (չակերտները-Խմբ.) համար:
Բաքվի ռազմական դատարանի դատավոր Էլբեյ Ալլահվերդիևի նախագահությամբ ընթացող դատավարության շրջանակում ուսումնասիրվում են քրեական գործի նյութերը:
Նշվում է, որ Մկրտչյանը բերման է ենթարկվել 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ին՝ Վարանդայի (Ֆիզուլի) շրջանի Մալիքջանլի գյուղի տարածքում` Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից:
Մինչդեռ Խոսրովյանն Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձերբակալվել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 3-ին՝ «Ադրբեջանի տարածքում հետախուզական գործողություններ իրականացնելու փորձի ժամանակ» (չակերտները-Խմբ.):

On July 7 the trial of Armenian POWs Ludvig Mkrtchyan and Alyosha Khosrovyan continues in Baku, trend.az reportes noting that Armenian POWs are accused of "torturing" Azerbaijani POWs during the first Artsakh war and "committing war crimes" (quotation marks - ed.).
At the trial, chaired by the judge of the Baku military court Elbey Allahverdiyev, the materials of the criminal case were assessed.
It is noted that Mkrtychyan was detained on October 20, 2020 in the territory of the Malikjanli village of the Fuzuli district by the servicemen of the Armed Forces of Azerbaijan.
Meanwhile Khosrovyan was detained by servicemen of the Azerbaijani Armed Forces on October 3, 2020 "while conducting reconnaissance operations in the territories of Azerbaijan" (quotation marks - ed.).