ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը դեռևս գտնված չէ. Արարատ Միրզոյան |1lurer.am|
1lurer.am: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն այն միջազգային ֆորմատն է, որն ստեղծվել է և օժտվել միակ և բացառիկ մանդատով՝ գտնել քաղաքական կարգավորում ԼՂ հիմնախնդրի համար: Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Հիմնախնդրի կարգավորումը դեռևս գտնված չէ, և մենք պետք է շարունակենք բանակցություններն այդ ձևաչափում: Այդ ձևաչափի քաղաքական կարգավորում գտնելու ճանապարհը կամ արդյունքներից մեկը հենց խաղաղության ընդհանուր, համապարփակ համաձայնագրի պարամետրերը հստակեցնելն է, մշակելը, նաև կնքելը»,- ասաց Միրզոյանը:
Միրզոյանը շեշտեց, որ չափազանց կարևոր է հիշել Մինսկի խմբի մշակած սկզբունքները: Դրանցից մեկը ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է:
«Սկզբունքներից մեկը նաև ուժի չկիրառումն էր, որը 2020 թվականի ընթացքում կոպտորեն ոտնահարվեց: Հիմա ոչ միայն Հայաստանը և Ադրբեջանը, ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, այլև ամբողջ աշխարհը պետք է որոշի՝ արդյո՞ք ուժի չկիրառումը մնում է հիմնարար սկզբունք աշխարհում, թե՞ պետությունները կարող են թույլ տալ ուժի կիրառմամբ և ուժի սպառնալիքով կարևորագույն հարցեր և ժողովուրդների ճակատագրեր որոշել»,- նշեց Միրզոյանը:

Settlement of Nagorno-Karabakh conflict not found yet: Ararat Mirzoyan |1lurer.am|
1lurer.am։ The OSCE Minsk Group Co-Chairs is an international format that has been created with a unique mandate to find a political solution to the Nagorno-Karabakh conflict, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated this at today’s press conference.
“The settlement of the issue has not been found yet, we must continue the negotiations in that format. The way or one of the results to find a political settlement of that format is to clarify, work out and sign the parameters of a general, comprehensive peace agreement,” Mirzoyan said.
Mirzoyan stressed that it is very important to remember the principles developed by the Minsk Group. One of them is the right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination.
“One of the principles was the non-use of force, which was severely violated in 2020. Now not only Armenia and Azerbaijan, not only the people of Nagorno-Karabakh, but the whole world must decide whether the non-use of force remains a fundamental principle in the world or whether states can allow the use of force to decide important issues and the fate of peoples,” Mirzoyan said.