ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին․ կողմերն անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակին
15:02 - 14 մարտի, 2022
Մարտի 14-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ Հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ: Հանդիպմանը նաև ներկա էին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը և ԵՄ Հատուկ ներկայացուցչի աշխատակազմի ղեկավար, քաղաքական հարցերով խորհրդական Բյորն Կունյեն: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԽ գրասենյակը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակին, սահմանին անվտանգության և կայունության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին: Այս համատեքստում շեշտվել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի մեկնարկի անհրաժեշտությունը:
ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է ինչպես հումանիտար ճգնաժամային, այնպես էլ  անվտանգային իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Զրուցակիցներն ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման կարևորությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո:

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan Met with EU Special Representative For the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar
15:02 - 14 March, 2022
On March 14, The Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, met with EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar. The Head of the EU Delegation to Armenia Andrea Victorin, the Chief of Staff of the EU Special Representative, Political Adviser Bjorn Kunier, also attended the meeting.
During the meeting, the parties touched upon the Armenian-Azerbaijani border situation and the steps taken to increase the level of border security and stability. In this context, the need to start the process of demarcation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border was stressed.
The Secretary of the Security Council presented the humanitarian crisis and the security situation in Nagorno Karabakh. He also stressed the importance of a comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.