Ադրբեջանի ՊՆ-ն հաղորդում է 284 վիրավորների և 79 զոհերի մասին
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հաղորդում է, որ ռազմական գործողությունների հետևանքով ունի 284 վիրավոր, որոնցից երկուսը, ադրբեջանական կողմի պնդմամբ, խաղաղ բնակիչներ են։
Ըստ ՊՆ հաղորդագրության՝ տուժած 282 զինծառայողներից 43-ը առաջին բուժօգնությունից հետո բանակ են վերադարձել, 115-ի վիճակը լավ է, 103-ի վիճակը միջին ծանրության է, 21-ի վիճակը գնահատվում է ծանր։
«Ադրբեջանական կողմից վիրավորվել է 2 խաղաղ բնակիչ։ Տուժած քաղաքացիներից մեկն առաջին բուժօգնությունից հետո դուրս է գրվել տուն, իսկ մեկ հոգու վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

The Ministry of Defense of Azerbaijan reports 284 wounded and 79 victims
The Ministry of Defense of Azerbaijan reports that there are 284 wounded as a result of military operations, two of which, according to the Azerbaijani side, are civilians.
According to the Ministry of Defense, 43 of the 282 injured servicemen returned to the army after receiving first aid, 115 are in good condition, 103 are in moderate condition, and 21 are in critical condition.
"2 civilians were wounded by the Azerbaijani side. One of the injured citizens was discharged home after first aid, and the condition of one person is assessed as moderate," the message of the ministry states.
The Ministry of Defense of Azerbaijan also updated the list of victims. It is noted that the number of victims has reached 79.