Փաշինյանը հայտնել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանին սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նիստի անցկացման օր և վայր է առաջարկել
14:55 - 15 հոկտեմբերի, 2022
Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է հոկտեմբերի 31-ին Բրյուսելում անցկացնել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նիստ։ Այս մասին իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ Ժնևում հոկտեմբերի 2-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև տեղի ունեցած հանդիպումից հետո ադրբեջանական կողմը հաղորդել էր, թե Բայրամովն ասառաջրկել է սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի նիստն անցկացնել ավելի վաղ, քան նախատեսված է։
Սակայն, ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը Infocom-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ հայկական կողմն է առաջարկել փոխվարչապետերի հետ համաձայնեցնել հոկտեմբերին հանդիպելու հնարավորությունը։

“Armenia has proposed to Azerbaijan to hold a meeting of Commissions on delimitation and border with security on 31 October in Brussels,” Nikol Pashinyan wrote on Twitter.
It should be reminded that after the meeting between Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov in Geneva on October 2, the Azerbaijani side reported that Bayramov proposed holding the session of the border demarcation and border security commission earlier than planned.
However, the spokesperson of the RA MFA told Infocom that the Armenian side offered to agree with the deputy prime ministers on the possibility of meeting in October.