ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը պետք է փաստահավաք առաքելություն ուղարկի Լաչինի միջանցք․ ՀՀ ՄԻՊ
13:21 - 28 դեկտեմբերի, 2022
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը պետք է փաստահավաք առաքելություն ուղարկի Լաչինի միջանցք․ ՀՀ ՄԻՊ |factor.am|
factor.am: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը պետք է փաստահավաք առաքելություն ուղարկի Լաչինի միջանցք։ Այս մասին թվիթերյան գրառմամբ հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը։
«ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը պետք է փաստահավաք առաքելություն ուղարկի Լաչինի միջանցք, որն արգելափակված է արդեն 17-րդ օրը։ Սա հարցի շուրջ հստակ պատկերացում ունենալու միակ միջոցն է։ Եվ այո՛, լոկ այն փաստը, որ միայն ԿԽՄԿ-ի մեքենաներն են կարողանում տեղաշարժվել, նշանակում է, որ շրջափակումը շարունակվում է»,-Twitter-ում գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով շրջափակման մեջ է հայտնվել Արցախի 120 000 բնակիչ, այդ թվում՝ 30 000 երեխա։ 1100 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ 270 անչափահաս, չի կարողանում Հայաստանից վերադառնալ Արցախ։
350 հիվանդ չի կարողանում բուժում ստանալ Հայաստանում: 21 հիվանդ, այդ թվում՝ երեխաներ, վերակենդանացման բաժանմունքում են: Այս օրերի ընթացքում շտապ բուժօգնության կարիք ունեցող երկու հայ և 4 օտարերկրացի է միայն Կարմիր խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել Հայաստան, իսկ Արցախում բուժօգնության կարիք ունեցող և ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը մահացել է:

13:21 - 28 December, 2022
The UN Human Rights Commission should send a fact-finding mission to the Lachine Corridor. RA human rights defender Kristine Grigoryan announced this in a tweet.
"The UN Human Rights Commission should send a fact-finding mission to Lachin Corridor blocked already for 17th day - the only way to have a clear understanding of the matter. And yes, the mere fact that only ICRC emblemed vehicles move in and out proves that the blockade continues," the RA human rights defender wrote on Twitter.
It should be reminded that since December 12, Azerbaijan has closed the Lachin Corridor connecting Artsakh to Armenia, as a result of which 120,000 residents of Artsakh, including 30,000 children, were under siege. 1100 civilians, including 270 minors, cannot return from Armenia to Artsakh.
350 patients cannot receive treatment in Armenia. 21 patients, including children, are in the intensive care unit. During these days, two Armenians and 4 foreigners in need of emergency medical care were transferred to Armenia only through the mediation of the Red Cross, and one of the patients in Artsakh who needed medical care and was in critical condition died.