ՌԴ-ն իսկապես մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շուրջ առաջացած իրավիճակով. Պեսկով
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 27-ին մանրամասն քննարկել են Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ նշելով, որ ՌԴ-ն իսկապես մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շուրջ առաջացած իրավիճակով։
«Ռուսաստանի Դաշնությունը շարունակում է և մտադիր է շարունակել իր միջնորդական ջանքերը՝ կատարելով առաջին հերթին այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել եռակողմ հիմունքներով»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Պեսկովն ընդգծել է, որ «ռուսական կողմը կշարունակի իր աշխատանքն ու ջանքերը թե՛ Երեւանի, թե՛ Բաքվի հետ շփումներում»։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 27-ին կայացել էր Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը, որի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր․«Տվյալ պահին գլխավոր հարցը, ամենաօպերատիվ հարցն այն ճգնաժամն է, որն առկա է Լաչինի միջանցքում: Գիտեք, արդեն գրեթե 20 օր է Լաչինի միջանցքը փակված է: Դա Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է: Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ համաձայն ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարության` Լաչինի միջանցքը պետք է լինի ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, և Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորել է ուղևորների, բեռների, մարդկանց անխոչընդոտ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով»։

Russia is really concerned about the situation around the Lachin Corridor - Peskov
On December 27, Russian President Vladimir Putin and RA Prime Minister Nikol Pashinyan discussed in detail the situation in the Lachin Corridor. This was announced by the press secretary of the Russian President, Dmitry Peskov, noting that the Russian Federation is really concerned about the situation around the Lachin Corridor.
"The Russian Federation continues and intends to continue its mediation efforts, fulfilling first of all the agreements that have been reached on a tripartite basis," the Kremlin spokesman said.
Peskov emphasized that "the Russian side will continue its work and efforts in contacts with both Yerevan and Baku".
It should be reminded that on December 27, the meeting of Nikol Pashinyan and Vladimir Putin was held, during which Nikol Pashinyan stated:
"At the moment, the main issue, the most urgent issue is the crisis that exists in the Lachin Corridor. You know, the Lachin Corridor has been closed for almost 20 days. It is the zone of responsibility of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh. I would like to remind that according to the tripartite statement of the President of Russia, the President of Azerbaijan, and the Prime Minister of Armenia, the Lachin Corridor should be under the control of Russian peacekeepers, and the Republic of Azerbaijan has guaranteed the unimpeded movement of passengers, goods, and people through the Lachin Corridor."