Ադրբեջանական կողմը կրկին ամբողջությամբ արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը
Ադրբեջանական կողմն այսօր՝ հունվարի 21-ին, կրկին ամբողջությամբ արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը։ Այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
«Ցելսիուսի սանդղակով Արցախում -5 աստիճանի պայմաններում բնական գազի՝ վերջին օրերին արդեն որերորդ անգամ անջատումը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ պաշտոնական Բաքուն Արցախի 120 հազար շրջափակման մեջ գտնվող խաղաղ բնակչության նկատմամբ, միջազգային հանրության թողտվության պայմաններում, վարում է բացահայտ ահաբեկչական քաղաքականություն։
Նշենք, որ ավելի վաղ՝ հունվարի 9-ին, ադրբեջանական կողմի միջամտությամբ խափանվել է նաև Գորիս-Ստեփանակերտ 110 ԿՎ բարձրավոլտ միակ գիծը՝ Արցախի բնակիչներին զրկելով նաև էլեկտրական հոսանքի կայուն մատակարարման հնարավորությունից։
Եղանակային առկա պայմաններում էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը իրականացվում է Արցախի ներքին սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին՝ օրական արդեն 6 ժամ տևողությամբ հովհարային անջատումներով, ինչը շարունակաբար աճելու միտում ունի», - նշված է հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ հերթական արգելափակումից հետո հունվարի 20-ին Ադրբեջանական կողմը մասամբ բացել էր Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը։
Հիշեցնենք, որ 2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախը ՀՀ-ին կապող Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով շրջափակման մեջ է Արցախի 120 000 բնակիչ, այդ թվում՝ 30 000 երեխա։ 1100 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ 270 անչափահաս, չի կարողանում ՀՀ-ից վերադառնալ Արցախ։ Հունվարի 17-ին 19 երեխա ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհով վերադարձել է տուն։
Շրջափակման պատճառով ՀՀ-ից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք հնարավոր չի լինում հասցնել Արցախ․ առկա է սննդի, դեղորայքի պակաս:
13 երեխա նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում է, 9 բուժառու՝ վերակենդանացման բաժանմունքում․ 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Այս օրերի ընթացքում շտապ բուժօգնության կարիք ունեցող 28 հայ և 4 օտարերկրացի է միայն Կարմիր խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել ՀՀ, իսկ Արցախում հիվանդներից մեկը մահացել է:
Հունվարի 10-ից վթարի պատճառով Արցախում էլեկտրամատակարարումը կատարվում է հովհարային անջատումների չորսժամյա գրաֆիկով։

The Azerbaijani side has again completely blocked the only gas pipeline entering Artsakh from Armenia
Today, on January 21, the Azerbaijani side again completely blocked the only gas pipeline entering Artsakh from Armenia, Artsakh Information Center reports.
“The natural gas cut off again in Artsakh at -5 degrees on the Celsius scale proves once again that official Baku is conducting an open terrorist policy against the 120,000 besieged civilian population of Artsakh, in the presence of the international community,” the statement of the information center reads.
It should be noted that earlier, on January 9, the only Goris-Stepanakert 110 KV high-voltage line was also disrupted because of the intervention of the Azerbaijani side, depriving the residents of Artsakh of the possibility of a stable supply of electricity.
In the current weather conditions, the supply of electricity is carried out at the expense of Artsakh’s limited internal resources, with fan outages lasting 6 hours a day, which has a tendency to continuously increase,” the statement said.
It should be noted that after another blockade, on January 20, the Azerbaijani side partially opened the only gas pipeline entering Artsakh from Armenia.
It should be reminded that Since December 12, 2022, Azerbaijan has closed the Lachin Corridor connecting Artsakh to Armenia, as a result of which 120,000 residents of Artsakh, including 30,000 children, are under siege. 1100 civilians, including 270 minors, cannot return to Artsakh from RA. On January 17, 19 children returned home on the Goris-Stepanakert road accompanied by Russian peacekeeping troops.
Because of the blockade, it is not possible to deliver 400 tons of food and medicine from RA to Artsakh every day. There is a shortage of food and medicine.
Since January 10, due to the accident, the electricity supply in Artsakh has been carried out on a four-hour schedule.