Ալմաթիում անցկացվող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ:
Իր խոսքում ՌԴ վարչապետը նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, հարգելի գործընկերներ,
Ուրախ եմ մեր նոր հանդիպման առիթով։
Առաջին հերթին կցանկանայի Ձեզ փոխանցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի բարեմաղթանքները։ Դուք օրերս հեռախոսով զրուցել եք նրա հետ և քննարկել մեր երկկողմ օրակարգի կարևորագույն հարցերը։
Իմ հերթին խնդրում եմ Ձեզ փոխանցել ողջույններ Հայաստանի նախագահ, հարգարժան Վահագն Գառնիկի Խաչատուրյանին։
Մենք անկեղծորեն գնահատում ենք Հայաստանի հետ դաշնակցային և գործընկերային հարաբերությունները։ Մեր երկրներին կապում են լավ, եղբայրական հարաբերություններ՝ հիմնված ռուս և հայ ժողովուրդների պատմական բարեկամության վրա։
Կառավարության մակարդակով շատ ակտիվ աշխատանք է տարվում առևտրատնտեսական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ։ Եվ, չնայած արտաքին ծանր իրավիճակին, մեր համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է։
Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի արտաքին առևտրային առաջատար գործընկերը և այժմ տնտեսության հիմնական ներդրողը։ Օրինակներ բերեմ. նախորդ տարվա հունվար-նոյեմբերին փոխադարձ առևտուրը 2021 թ.-ի համեմատ աճել է 77%-ով։ Այն գերազանցել է 4,1 մլրդ դոլարը, ինչն այսօրվա համար ռեկորդային է մեր փոխադարձ առևտրում։
Կուտակված ռուսական ներդրումների ծավալը կազմում է մոտ 2 մլրդ դոլար։ Ավելի քան 40 առաջատար ռուսական ընկերություններ գործում են հայաստանյան շուկայում և դասվում են Հայաստանի խոշորագույն հարկատուների թվին։
Առաջարկում ենք ավելի ակտիվ գործարկել համատեղ նոր նախագծեր։ Մենք նոր Ձեզ հետ, հարգելի Նիկոլ Վովայի, մանրամասն քննարկում էինք արդյունաբերական կոոպերացիան։ Եվ ոլորտները, որոնք ավանդաբար կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել, դա խաղաղ ատոմային էներգիան, էներգետիկան, հանքարդյունաբերությունը, տրանսպորտը, լոգիստիկան և թվային տեխնոլոգիաներն են:
Գործնական հարցերը լուծվում են միջկառավարական հանձնաժողովի մակարդակով։ Մեր կողմից այն գլխավորում է Ալեքսեյ Օվերչուկը:
Գործում է մինչև 2025 թ. տնտեսական համագործակցության ծրագիրը։ Մեր համագործակցությունն ընդլայնվում է նաև Ռուսաստանյան արտահանման կենտրոնի միջոցով։ 2022 թ.-ի ընթացքում մենք կազմակերպել ենք 24 բիզնես առաքելություն Հայաստան՝ Ռուսաստանի տասնյակ մարզերի մասնակցությամբ։
Հայ գործարարներն այժմ հիանալի հնարավորություններ ունեն մեր շուկայում աշխատելու համար՝ դրանից ոչ բարյացակամ պետությունների դուրս գալու հետ կապված, նկատի ունեմ ոչ միայն խոշոր բիզնեսը, այլև փոքր ու միջին ձեռնարկությունները, ինչը կնպաստի աշխատատեղերի աճին։
Եվ, իհարկե, մենք ավանդաբար առանձնահատուկ նշանակություն ենք տալիս մեր կրթությանը։ Ռուսաստանյան բուհերում սովորում է մոտ 5000 հայ ուսանող. Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից գալիք ուսումնական տարվա համար հատկացվել է 250 կրթաթոշակի քվոտա:
Հարգելի Նիկոլ Վովայի, մենք հետևողականորեն հանդես ենք գալիս Անդրկովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման օգտին։ Կարևոր ենք համարում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ձեռք բերած պայմանավորվածությունների կատարման ապահովումը։ Տրանսպորտային ենթակառուցվածքի նոր ուղիների ստեղծումը բխում է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների շահերից։
Եվ ես պատրաստ եմ Ձեզ հետ, հարգելի Նիկոլ Վովայի, քննարկել մեր երկկողմ օրակարգի բոլոր արդիական հարցերը»։
Իր հերթին Վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Շնորհակալություն հարգելի Միխայիլ Վլադիմիրի, հարգելի գործընկերներ ուրախ եմ բոլորիդ տեսնել: Դուք ընդգծեցիք, որ առկա է նոր դինամիկա մեր առևտրատնտեսական հարաբերություններում և փոխադարձ առևտրում, դա իրականում այդպես է, ունենք լավ և մեծ աճ:
Ես բազմիցս այդ մասին խոսել եմ, որ կան որոշ օբյեկտիվ ազդակներ, բայց ցանկանում եմ ընդգծել, որ այդ դինամիկայում առկա է առանձնահատուկ անձնական դերը Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի, Ձեր անձնական դերը և ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Օվերչուկի դերը:
Գիտեք, որ ցավոք մեզ մոտ հաճախ են ի հայտ գալիս լոգիստիկ խնդիրներ և շատ շնորհակալ ենք, որ ամեն անգամ շատ օպերատիվ եք արձագանքում և կայացնում որոշումներ, որոնք նպաստում են այդ խնդիրների արագ լուծմանը:
Տնտեսության ոլորտում մեզ մոտ ամեն ինչ լավ է, գիտեք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունն անվտանգության ոլորտում Հայաստանի առանցքային գործընկերն է և, ցավոք, մեզ մոտ ոչ այնքան լավ իրավիճակ է անվտանգության ոլորտում: Գիտեք, որ արդեն ավելի քան մեկ ամիս է շրջափակվել է Լաչինի միջանքը, որ համաձայն Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարության պետք է լինի ռուսական խաղաղապահների վերահսկողության ներքո: Այժմ ստացվում է, որ Լաչինի միջանցքը չի գտնվում ռուսական խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, ինչը ստեղծում է կոնկրետ խնդիրներ:
Այժմ կարող ենք ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղում զարգանում է հումանիտար ճգնաժամ: Դա շատ կարևոր և զգայուն հարց է մեր երկկողմ հարաբերություններում: Ցավոք, անվտանգության ոլորտում ունենք որոշակի հարցեր նաև բազմակողմ ձևաչափով` ՀԱՊԿ-ում և հույս ունենք, որ մեզ կհաջողվի լուծել բոլոր այդ հարցերը: Մենք աշխատում ենք, մենք շահագրգիռ ենք, բայց ցավոք, անկեղծ ասած, չի նկատվում որևէ առաջխաղացում այդ ուղղություններով:
ՀԱՊԿ-ի երևանյան գագաթնաժողովի ընթացքում մեզ թվում էր, որ եկել ենք կոնկրետ պայմանավորվածությունների տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բացման առնչությամբ: Վլադիմիր Վլադիմիրին ժամանել էր կոնկրետ առաջարկություններով և մենք համաձայնեցրեցինք տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բացման այդ համաձայնեցված տարբերակների ասպեկտները, սակայն, ցավոք, հետո այդ պայմանավորվածությունները չհաջողվեց իրականացնել Ադրբեջանական Հանրապետության ապակառուցողական և հակաարդյունավետ դիրքորոշման պատճառով:
Բայց Դուք գիտեք, որ մենք ոչ միայն պատրաստ ենք, այլ նաև շահագրգռված ենք տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բացմամբ, քանի որ փաստացի Հայաստանի Հանրապետությունը վերջին 30 տարիների ընթացքում գտնվում է շրջափակման մեջ Ադրբեջանի կողմից և մենք իհարկե շատ ենք հետաքրքրված, որպեսզի տարածաշրջանում բացվեն բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքները:
Մենք գտնում ենք, որ դա պետք է տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համապատասխան: Ես նկատի ունեմ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը և մենք այն առավել կոնկրետացրել ենք 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության մեջ: Մենք բազմիցս այդ մասին ասել ենք, որ եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի իրականացման հարցում պետք է գործենք համապատասխան այն երկրների օրենսդրությունների, որոնց տարածքներով անցնում են ենթակառուցվածքները:
Իհարկե, մեր հարաբերությունների օրակարգը շատ լայն է և վստահ եմ, որ այսօր կխոսենք բոլոր հարցերի շուրջ»:

Now it turns out that the Lachin Corridor is not under the control of Russian peacekeepers, which creates specific problems - Pashinyan
20:11 - 02 February, 2023
Within the session of the Eurasian Intergovernmental Council held in Almaty, RA Prime Minister Nikol Pashinyan had a meeting with Prime Minister of the Russian Federation Mikhail Mishustin.
In his speech, the Prime Minister of Russia stated:
"Dear Nikol, dear colleagues,
I am happy about this new meeting.
First of all, I would like to convey to you the best wishes of the President of the Russian Federation, Vladimir Vladimirovich Putin. You recently talked with him on the phone and discussed the most important issues of our bilateral agenda.
For my part, I would like to convey my greetings to the President of Armenia, Honorable Vahagn Garnikovich Khachaturyan.
We sincerely appreciate the allied and partnering relations with Armenia. Our countries are connected by good, fraternal relations, based on the historical friendship of the Russian and Armenian peoples.
At the government level, very active work is being done in the direction of strengthening trade and economic cooperation. And, despite the difficult external situation, our cooperation is developing successfully.
Russia is Armenia's leading foreign trade partner and the main investor in the economy. Let me give examples. From January-November last year, mutual trade increased by 77% compared to 2021. It exceeded 4.1 billion USD, which for today is a record-high indicator in our mutual trade.
The volume of Russian investments is about 2 billion USD. More than 40 leading Russian companies to operate in the Armenian market and are among the largest taxpayers in Armenia.
We suggest launching new joint projects more actively. Dear Nikol Vovaevich, we discussed the industrial cooperative in detail with you a while ago. And the sectors that may traditionally be of interest, are peaceful nuclear power, energy, mining, transport, logistics, and digital technology.
Practical issues are resolved at the level of the intergovernmental commission. On our side, it is led by Alexey Overchuk.
The economic cooperation program for the period until 2025 is in effect. Our cooperation is also expanding through the Russian Export Center. During 2022, we organized 24 business missions to Armenia with the participation of dozens of regions of Russia.
Armenian businessmen now have excellent opportunities to work in our market due to the withdrawal of unfriendly countries from it, I mean not only large businesses but also small and medium enterprises, which will contribute to the growth of jobs.
And, of course, we traditionally attach special importance to our education. About 5,000 Armenian students study in Russian universities. The Government of the Russian Federation allocated a quota of 250 scholarships for the coming academic year.
Dear Nikol Vovaevich, we are consistently advocating the unblocking of economic and transport communications in Transcaucasia. We consider it important to ensure the implementation of the agreements reached by the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan. The creation of new transport infrastructure routes is in the interests of all states of the region.
And I am ready to discuss with you, dear Nikol Vovaevich, all the topical issues of our bilateral agenda."
In turn, Prime Minister Pashinyan noted.
"Thank you, dear Mikhail Vladimirovich, dear colleagues, I'm glad to see you all. You emphasized that there is a new dynamic in our trade and economic relations and mutual trade, it is true, we have recorded good and big growth.
I have talked about it many times, and there are some objective reasons, but I want to emphasize that there is the special personal role of Vladimir Vladimirovich Putin, your personal role, and the role of Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk in this dynamic.
You know that unfortunately we often face logistical problems and we are very grateful that you always respond very promptly and make decisions that contribute to the quick solution to these problems.
Everything is good with us in the field of economy, you know that the Russian Federation is the key partner of Armenia in the field of security and, unfortunately, the situation is not so good with us in the field of security. You know that Lachin Corridor has been blocked for more than a month, and according to the trilateral declaration of the President of the Russian Federation, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia, it should be under the control of Russian peacekeepers. Now it turns out that the Lachin Corridor is not under the control of Russian peacekeepers, which creates specific problems.
Now we can say that a humanitarian crisis is escalating in Nagorno Karabakh. It is a very important and sensitive issue in our bilateral relations. Unfortunately, we have certain issues in the field of security also in the multilateral format, in the CSTO, and we hope that we will manage to solve all these issues. We are working, we are interested, but unfortunately, frankly speaking, we see no progress in those directions.
During the CSTO Yerevan summit, it seemed to us that we had reached concrete agreements regarding the opening of regional economic and transport infrastructures. Vladimir Vladimirovich had arrived with specific proposals and we agreed on aspects of those agreed options for opening up regional infrastructure, but unfortunately, these agreements could not be implemented later due to the unconstructive and counterproductive position of the Republic of Azerbaijan.
But you know that we are not only ready but are also interested in the opening of transport and economic infrastructures because in fact the Republic of Armenia has been under Azerbaijani blockade for the last 30 years and we are of course very interested in opening all transport and economic infrastructures in the region.
We believe that this should happen in accordance with the legislation of the Republic of Armenia. I mean point 9 of the trilateral declaration of November 9, 2020, which we made more concrete in the trilateral statement of January 11, 2021. We have repeatedly said that in the implementation of point 9 of the trilateral declaration, we must act in accordance with the legislation of the countries through the territories of which those infrastructures pass.
Of course, the agenda of our relations is very broad and I am sure that today we will talk about all issues."