21:12 - 08 փետրվարի, 2023
Ըստ աղբյուրի՝ ՌԴ խաղաղապահների կողմից 30 դիտակետերում իրադրության շուրջօրյա մոնիթորինգ և կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման վերահսկողություն է իրականացվում:
Նշվում է, որ ռուս խաղաղապահների հրամանատարությունը շարունակում է բանակցային գործընթացը հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ՝ Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհով (Լաչինի միջանցքով - խմբ.) ավտոմոբիլային տրանսպորտի անխոչընդոտ շարժը վերսկսելու վերաբերյալ։
«Իրականացվել է մարդասիրական բեռով երկու ավտոշարասյան ուղեկցում Գորիս-Ստեփանակերտ երթուղով։
Պարեկություն է իրականացվել Մարտակերտի, Մարտունու և Շուշիի շրջաններում երեք երթուղիներով։
Ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ինժեներ-սակրավոր խմբերը շարունակում են օբյեկտների և տեղանքի ականազերծումը։ Օրվա ընթացքում մաքրվել է 0,6 հա տարածք։
ՌԴ խաղաղապահների անվտանգությունն ապահովելու և հնարավոր միջադեպերը կանխելու նպատակով Ադրբեջանի և Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբների հետ շարունակական փոխգործակցությունը պահպանվում է»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Negotiations on resuming unimpeded traffic on the Stepanakert-Goris road are continuing: The Ministry of Defense of the Russian Federation |armenpress.am|
According to the source, Russian peacekeepers are conducting round-the-clock monitoring of the situation in 30 observation posts and monitoring the ceasefire.
It is noted that the command of the Russian peacekeepers continues the negotiation process with the Armenian and Azeri sides regarding the resumption of the unhindered movement of automobile transport along the Stepanakert-Goris road (Lachin Corridor – ed.).
“Two convoys with humanitarian cargo were escorted along the Goris-Stepanakert route.
Patrolling was carried out along three routes in Martakert, Martuni, and Shushi regions.
Engineer-saber teams of the Russian peacekeeping contingent continue demining objects and terrain. An area of 0.6 ha was cleared during the day.
In order to ensure the safety of Russian peacekeepers and prevent possible incidents, continuous cooperation with the main headquarters of the armed forces of Azerbaijan and Armenia is maintained,” the message states.