ԿԽՄԿ միջնորդությամբ 8 անձ այսօր Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձ այսօր՝ փետրվարի 21-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
5 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 113 հիվանդ։

With the mediation of the ICRC, 8 people were transferred from Artsakh to RA specialized medical centers today
12:03 - 21 February, 2023
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 8 people with tumor diseases and pathology requiring emergency surgical interventions from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Armenia were transferred today, February 21, with the mediation and accompaniment of the International Committee of the "Red Cross" to a specialized hospital in Armenia medical centers, Artsakh Ministry of Health reports.
5 medical patients, who were referred to Armenia for treatment within the framework of the state order, returned to Artsakh with their companions.
Planned surgeries continue to be suspended in the medical facilities operating under the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan.
5 children are in the neonatal and intensive care units in the "Arevik" medical unit.
At "Republican Medical Center" CJSC, 7 patients are in the intensive care unit, and 3 of them are in critical condition.
Until today, a total of 113 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.