Արմեն Գրիգորյանը ՄԽ ամերիկացի համանախագահի հետ հանդիպմանը կարևորել է Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելու անհրաժեշտությունը
16:05 - 07 մարտի, 2023
Մարտի 7-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Լուիս Բոնոյին:
Կողմերը քննարկել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակմանը և դրա հետևանքներին, ինչի շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը կարևորել է Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելու անհրաժեշտությունը:
Նշենք, որ Արմեն Գրիգորյանն այսօր ընդունել է նաև Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ հանձնակատար, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին: Զրուցակիցները քննարկել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված և դրա հետևանքով ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար ծանր իրավիճակը: Կողմերն ընդգծել են Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի բացման առնչությամբ կայացված իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումն ի կատար ածելու անհրաժեշտությունը:

RA Security Council Secretary emphasized the need to send an international fact-finding team to the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh at the meeting with the American Co-Chair of the ICRC
16:05 - 07 March, 2023
On March 7, Security Council Secretary Armen Grigoryan received Senior Advisor on Caucasian Negotiations, American Co-Chairman of the OSCE Minsk Group, Louis Bono.
The parties discussed the latest developments in the process of regulating Armenian-Azerbaijani relations.
Reference was made to the illegal blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan and its consequences, within the framework of which the Security Council Secretary highlighted the need to send an international fact-finding team to the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh.
It should be noted that today Armen Grigoryan also received the Special Commissioner for the South Caucasus, the French Co-Chair of the OSCE Minsk Group Brice Roquefeuil. The interlocutors discussed the difficult humanitarian situation created around the Lachin Corridor and resulting from it in NK. The parties emphasized the need to implement the legally binding decision made by the International Court of Justice regarding the opening of the Lachine Corridor.