Ադրբեջանը վարում է ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ուժի միջոցով ճնշելու հետևողական քաղաքականություն. Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը
18:31 - 21 մարտի, 2023
Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին:
Հայտարարության մեջ ասվում է.
«Արդեն 100 օր է, ինչ շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի անօրինական շրջափակումը, որի վերջնական նպատակն է ոչնչացնել Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին՝ վտարելով նրան պատմական հայրենիքից: Ուղեկցելով իր գործողություններն ուժի կիրառմամբ և ահաբեկչությամբ՝ Ադրբեջանը վարում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ուժի միջոցով ճնշելու հետևողական քաղաքականություն: Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանի իշխանությունները բացահայտ ձևով ցույց են տալիս, որ մերժում են բանակցությունները՝ որպես որևէ խնդրի լուծում գտնելու միջոց։
Հարկ է նշել, որ արդեն մի քանի տասնամյակ Ադրբեջանը ձգտում է ազատվել Արցախի ժողովրդից և ուժի միջոցով լուծել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը: Նման հանցավոր քաղաքականության առաջին զոհը դարձան, մասնավորապես, խորհրդային տարիներին Ադրբեջանում ապրող հայերը։ 1988-1990 թթ. տեղի իշխանությունների կողմից կազմակերպված՝ Ադրբեջանից հայերի զանգվածային տեղահանումները, որոնք ուղեկցվում էին կոտորածներով, խոշտանգումներով և ջարդերով, նախանշեցին Ադրբեջանի հայահալած քաղաքականության նոր փուլի սկիզբը։ Արդեն 1991 թվականին Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակեցին հայերի տեղահանություններն Արցախից, որը տարբեր դրսևորումներով շարունակվում է առ այսօր։
Հետագայում Ադրբեջանը, խախտելով ՄԱԿ-ի կանոնադրությունն ու միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, Արցախի դեմ ուղիղ ռազմական ագրեսիա սանձազերծելու միջոցով երեք անգամ դիմել է հակամարտության ուժային լուծման՝ փորձելով ազատվել Արցախի ժողովրդից և ճնշել նրա ազատության ու ինքնորոշման իրավունքը։ Արցախի դեմ սանձազերծված բոլոր երեք պատերազմներն ուղեկցվել են մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով և պատերազմական հանցագործություններով, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության կանխամտածված սպանություններով, ռազմագերիների և խաղաղ բնակիչների արտադատական մահապատիժներով և խոշտանգումներով, ոչ ընտրողական բնույթի հարձակումներով, միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինաամթերքի կիրառմամբ, կենսական նշանակության քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ։
2020 թ. սանձազերծված ագրեսիայի և Արցախի տարածքի զգալի մասի օկուպացիայի հետևանքով հանրապետության շուրջ 40 հազար բնակիչներ ենթարկվել են բռնի տեղահանության։ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում մնացած խաղաղ բնակիչները դաժանաբար սպանվել են Ադրբեջանի զինծառայողների կողմից։ Ադրբեջանի սադրանքներն ու Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ հարձակումները, ներառյալ՝ կանխամտածված սպանությունները, շարունակվում են նույնիսկ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների համատարած և սիստեմատիկ խախտումները, այդ թվում՝ զանգվածային սպանությունները, տեղահանությունները, խոշտանգումները և այլ անմարդկային արարքները, ոչ միայն խրախուսվում, այլ նաև ուղղորդվում են պետական մակարդակով։ Ադրբեջանի իշխանությունները նույնիսկ չեն թաքցնում Արցախի նկատմամբ էթնիկ զտում և ցեղասպանություն իրականացնելու իրենց հանցավոր նպատակները:
Այդ մասին են վկայում Ադրբեջանի նախագահի բազմաթիվ հանրային հայտարարությունները: Վերջին նման հայտարարությունը նա արել է 2023 թվականի մարտի 18-ին՝ 44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում օկուպացված հայկական Թալիշ գյուղ կատարած ցուցադրական և սադրիչ այցի ժամանակ, որի ողջ բնակչությունը ենթարկվել է բռնի տեղահանման: Ինչպես այցը, այդպես էլ դրա ընթացքում Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից արված ագրեսիվ և ռազմատենչ հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ պաշտոնական Բաքուն ծրագրում է օկուպացված Թալիշ գյուղում իրականացրած սցենարը կիրառել Արցախի ողջ տարածքում:
Միաժամանակ, 90-ական թվականներից ի վեր՝ հակամարտության կողմերի միջև բանակցությունների ողջ ընթացքում, Ադրբեջանը սաբոտաժի էր ենթարկում միջազգային միջնորդների, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների բոլոր ջանքերը՝ ուղղված միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ամեն անգամ վերջին պահին հրաժարվելով փոխզիջումային լուծման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից: Ավելին՝ 2020 թ․ ագրեսիայից հետո Ադրբեջանի իշխանություններն ընդհանրապես հրաժարվում են խաղաղ բանակցություններից՝ Արցախի ժողովրդի կյանքի և իրավունքների հարցը որակելով որպես իրենց ներքին գործը։
Արցախի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտման Ադրբեջանի նպատակաուղղված քաղաքականությունը վկայում է միջազգային հանրության կողմից Արցախի կարգավիճակի և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման վերաբերյալ մոտեցումների վերանայման անհրաժեշտության մասին։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ պետական մակարդակով իրականացվող հանցագործությունների մասշտաբն ու ծանրությունը և շարունակվող ցեղասպան քաղաքականությունը պահանջում են միջազգային հանրության, այդ թվում՝ միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման համար պատասխանատու մարմինների կողմից վճռական և անհետաձգելի միջոցների ձեռնարկում:
Համոզված ենք, որ այս փուլում հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ լրացուցիչ իրավաբանորեն պարտադիր  պարտավորությունների մշակումը, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքների ամրագրումը որպես բանակցությունների հիմք, ինչպես նաև Արցախի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ բանակցությունների միջազգային մեխանիզմի վերականգնումը բխում են միջազգային իրավունքի պահանջներից և ամբողջ աշխարհում մարդու իրավունքների պաշտպանության համընդհանուր հանձնառությունից:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի համընդհանուր ճանաչումն ամենաարդյունավետ միջոցն է, որով միջազգային հանրությունը կարող է երաշխավորել Արցախում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը։
Հիշեցնում ենք, որ միջազգային իրավունքի և միջազգային պրակտիկայի համաձայն՝ ինքնորոշման իրավունքի ժխտումը և բռնի ճնշումը, որն ուղեկցվում է մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով, ինչպես նաև բանակցությունների մերժումը՝ որպես հակամարտության կարգավորման միջոց, բավարար հիմք են՝ ճանաչելու անկախ պետություն ստեղծելու ժողովրդի իրավունքը»:

Azerbaijan conducts a consistent policy of suppressing the right to self-determination of the Nagorno-Karabakh people through force -  Artsakh MFA
18:31 - 21 March, 2023
Azerbaijan conducts a consistent policy of suppressing the right to self-determination of the Nagorno-Karabakh people through force - Artsakh MFA
Artsakh Ministry of Foreign Affairs issued a statement about the right of the people of Artsakh to self-determination.
"For 100 days now, Azerbaijan has been subjecting Artsakh to an illegal blockade, the ultimate goal of which is to destroy the Artsakh people as such by expelling them from their historical homeland. Accompanying their actions with the use of force and acts of terror, Azerbaijan is pursuing a consistent policy aimed at forcibly suppressing the right of the people of Artsakh to self-determination. At the same time, the Azerbaijani authorities openly demonstrate their rejection of negotiations as a means of finding a solution to any issue.
It should be noted that for several decades, Azerbaijan has been striving to get rid of the people of Artsakh and resolve the Azerbaijan-Karabakh conflict by force. The first victims of such a criminal policy were, in particular, the Armenians who lived in Azerbaijan during the Soviet period. The deportation of Armenians from Azerbaijan organized by the local authorities in 1988-1990 and accompanied by massacres, torture, and pogroms, marked the beginning of a new stage in Azerbaijan's policy of persecuting Armenians. As early as in 1991, the Azerbaijani authorities continued the deportation of Armenians from Artsakh, which, in various forms and manifestations, has continued to this day.
Subsequently, in violation of international law and the UN Charter, and in an attempt to get rid of the people of Artsakh and suppress their right to freedom and self-determination, Azerbaijan has resorted to force three times to resolve the conflict through direct military aggression against Artsakh. All three wars waged by Azerbaijan against Artsakh were accompanied by massive human rights violations and war crimes, including wilful killings of civilians, extrajudicial executions and torture of prisoners of war and civilian hostages, indiscriminate shelling, the use of internationally prohibited ammunition, and deliberate attacks on critical civilian infrastructure.
As a result of the aggression against Artsakh in 2020 and the occupation of a vast part of its territory, more than 40 thousand Armenians of Artsakh became forcibly displaced. All civilians who remained in the territories that came under the control of Azerbaijan were brutally killed by Azerbaijani soldiers. Azerbaijan’s provocations and attacks on the civilians of Artsakh, including wilful killings, continued even after the signing of the trilateral ceasefire statement of 9 November 2020.
Widespread and systematic violations of the rights of the people of Artsakh by Azerbaijan, including massacres, deportations, torture, and other inhuman acts, are not only encouraged but also coordinated at the state level. The Azerbaijani authorities do not even hide their criminal intentions to carry out ethnic cleansing and genocide in Artsakh. This is evidenced by the numerous public statements made by the President of Azerbaijan. The latest such statement was made on 18 March 2023, during his defiantly provocative visit to the Armenian village of Talish occupied during the 44-day aggression, the entire population of which was forcibly displaced.  The visit itself, as well as the aggressive and belligerent statements of the Azerbaijani senior leadership during that visit, indicate that official Baku plans to extend the scenario implemented in the occupied village of Talish to the whole of Artsakh.
Along with this, throughout the entire negotiation process since the 1990s, Azerbaijan has sabotaged all efforts of the international mediators, in particular, the OSCE Minsk Group co-chairing countries, aimed at a peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict based on international law, each time refusing at the last moment from agreements on a compromise solution. Moreover, after the war of aggression in 2020, the Azerbaijani authorities refused altogether from the peace negotiations, declaring the issues of the life and rights of the people of Artsakh as their internal matter.
Azerbaijan's deliberate policy of ethnic cleansing against the people of Artsakh indicates the need for the international community to reconsider their approaches to the issue of the status of Artsakh and the political settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. The scale and gravity of the crimes committed by Azerbaijan at the state level against the people of Artsakh, as well as the ongoing genocidal policy, require decisive and urgent action by the international community, including the bodies responsible for maintaining international peace and security.
We believe that, at this stage, the development of additional legally binding obligations to resolve the conflict by peaceful means, the consolidation of the principles of non-use or threat of force and equal rights and self-determination of peoples as the basis for negotiations, as well as the restoration of the international mechanism for direct negotiations between Artsakh and Azerbaijan meet the requirements international law and the universal commitment to the protection of human rights around the world. Universal recognition of the Artsakh people's inalienable right to self-determination is the most effective way in which the international community can guarantee the protection of human rights and fundamental freedoms in Artsakh.
We recall that according to international law and international practice, the denial and forceful suppression of the right to self-determination, accompanied by massive human rights violations, as well as the rejection of negotiations as a means of resolving conflict, are sufficient grounds for recognizing the right of a people to establish an independent state," the statement of the Artsakh MFA reads.