ՀՀ վարչապետը և Բունդեսթագի պատգամավորները մտքեր են փոխանակել անվտանգային մարտահրավերների և խաղաղության օրակարգի շուրջ
19:44 - 21 մարտի, 2023
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի անդամներին՝ խմբի փոխնախագահ Թաբեա Ռյոսների գլխավորությամբ:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Գերմանիայի հետ գործընկերությունը, և իր՝ մարտի 2-3-ը ԳԴՀ այցից կարճ ժամանակ անց Բունդեսթագի պատվիրակության այցը Հայաստան վկայում է, որ երկու երկրների փոխհարաբերությունները դինամիկ զարգանում են:
Անդրադառնալով ԳԴՀ իր կատարած այցին՝ Նիկոլ Փաշինյանն արդյունավետ է գնահատել այն և նշել, որ Բեռլինից վերադարձել է ջերմ տպավորություններով:
Թաբեա Ռյոսների խոսքով՝ Բունդեսթագի պատգամավորների այցը ՀՀ արդյունավետ երկխոսության շարունակականության դրսևորում է, որի շրջանակում իրենք արդեն իսկ հանդիպումներ են ունեցել խորհրդարանական գործընկերների, կառավարության ներկայացուցիչների հետ:
Զրուցակիցները կարևորել են միջխորհրդարանական կապերի դերը ՀՀ-ԳԴՀ համագործակցության զարգացման առումով և քննարկել երկկողմ օրակարգի հարցեր:
Վարչապետն անդրադարձել է մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին, արձանագրվող տնտեսական բարձր ցուցանիշներին և կարևորել Եվրոպական միության, Գերմանիայի օժանդակությունը ՀՀ ժողովրդավարական օրակարգին:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, անկախ դատական համակարգի կայացումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, թափանցիկության ապահովումը Կառավարության առօրյա աշխատանքի օրակարգում գտնվող առաջնահերթություններ են, և մեր երկիրն առաջ է շարժվում բարձր նշաձող ապահովելու ուղիով:
Թաբեա Ռյոսներն էլ հավելել է, որ Գերմանիան կուղեկցի Հայաստանին այդ ճանապարհին: Արծարծվել են կանանց ներգրավվածության խթանմանը, վերականգնվող էներգետիկայի, շրջակա միջավայրի ոլորտներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր ևս:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային իրավիճակի, անվտանգային մարտահրավերների, խաղաղության օրակարգի շուրջ: Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության դերը:
Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ճգնաժամին:
Խնդրի կարգավորման առումով կարևորվել է միջազգային հանրության հետևողական հասցեական արձագանքը, Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ին հրապարակված որոշման կատարումը Ադրբեջանի կողմից:

Today, Prime Minister Nikol Pashinyan received the members of the Germany-South Caucasus Friendship Group of the German Bundestag, led by the vice-president of the group Tabea Rößner.
The Prime Minister noted that Armenia attaches importance to the partnership with Germany, and the visit of the Bundestag delegation to Armenia shortly after his visit to Germany on March 2-3 proves that the relations between the two countries are developing dynamically. Referring to his visit to Germany, Nikol Pashinyan assessed it as effective and noted that he returned from Berlin with warm impressions.
According to Tabea Rößner, the visit of the parliamentarians of the Bundestag to Armenia is a manifestation of the continuation of the effective dialogue, within the framework of which they have already had meetings with their parliamentary partners and representatives of the government.
The interlocutors emphasized the role of inter-parliamentary ties in the development of Armenia-Germany cooperation and discussed issues on the bilateral agenda.
The Prime Minister referred to the reforms implemented in our country, the recorded high economic indicators, and highlighted the importance of the support of the European Union and Germany to the democratic agenda of Armenia. Nikol Pashinyan emphasized that the protection of human rights, the establishment of an independent judicial system, the fight against corruption, and ensuring transparency are priorities for the Government, and our country is moving forward on the way to set a high bar. Tabea Rößner noted that Germany will accompany Armenia on that path. Issues related to the promotion of women's involvement and cooperation in the fields of renewable energy and the environment were also discussed.
The parties exchanged ideas on the regional situation, security challenges, and peace agenda. In this context, the Prime Minister highlighted the role of the long-term observation mission of the EU.
The crisis created in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor was addressed. In terms of the settlement of the problem, the consistent and addressed response of the international community, and the implementation of the decision of the International Court of Justice published on February 22 of this year by Azerbaijan were emphasized.