Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ Լաչինի մասին որոշումը չկատարելու հարցով |armeniasputnik.am|
12:23 - 23 մարտի, 2023
armeniasputnik.am:  Նիդերլանդների արտգործնախարարությունը Ադրբեջանի դեսպանին ԱԳՆ է հրավիրել և նրան հայտնել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը կատարելու և Լաչինի միջանցքը բացելու անհրաժեշտության մասին: Տեղեկանում ենք Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի (FAON) ֆեյսբուքյան էջից։
Նիդերլանդների խորհրդարանական 13 խմբակցությունները գրավոր հարցեր են ուղղել երկրի արտգործնախարար Վոբկե Հոկստրային՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման առնչությամբ: Վոբկե Հոկստրան պատասխան նամակում համաձայնել է խորհրդարանականների այն նկատառման հետ, որ Ադրբեջանը չի կատարում դատարանի որոշումը:
Նշվել է նաև, որ Հոկստրան քանիցս իր մտահոգություններն է բարձրացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի առնչությամբ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ երկկողմ բանակցություններում, ինչպես նաև Նիդերլանդների վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև վերջերս կայացած հանդիպման ընթացքում:
Նիդերլանդների արտգործնախարարը նշել է, որ երկրի կառավարությունը չի կիսում դատարանի որոշման առնչությամբ Ադրբեջանի մեկնաբանությունները։ Հոկստրան շեշտել է, որ դատարանի որոշումը պետք է լիարժեք կատարվի։

The ambassador of Azerbaijan was summoned to the Dutch MFA on the issue of non-implementation of the decision on Lachin |armeniasputnik.am|
The Ministry of Foreign Affairs of the Netherlands invited the Ambassador of Azerbaijan to the Ministry of Foreign Affairs and informed him about the need to implement the decision of the International Court of Justice and open the Lachin Corridor, the Federation of Dutch Armenian Organizations (FAON) informs.
The 13 parliamentary factions of the Netherlands sent written questions to the country’s foreign minister Wopke Hoekstra regarding the decision of the International Court of Justice on blocking the Lachin Corridor. Wopke Hoekstra in his reply letter agreed with the opinion of the parliamentarians that Azerbaijan does not comply with the court’s decision.
It was also noted that Hoekstra has repeatedly raised his concerns regarding the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh due to the blocking of the Lachin Corridor, including in bilateral negotiations with the Azerbaijani authorities, as well as during the recent meeting between the Prime Minister of the Netherlands and the President of Azerbaijan.
The Foreign Minister of the Netherlands noted that the country’s government does not share Azerbaijan’s comments regarding the court’s decision. Hoekstra emphasized that the court’s decision must be fully implemented.