armenpress.am: Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որի ընթացքում երկու առաջնորդները փոխանակվել են իսլամական Էյդ ալ-Ֆիտր տոնի առթիվ շնորհավորանքներով։ Այս մասին հայտնել է իրանական Mehr լրատվական գործակալությունը։
Զրույցի ընթացքում նախագահ Փեզեշքիանը շնորհավորել է Ալիևին, Ադրբեջանի ժողովրդին և ողջ աշխարհի մուսուլմաններին, ապա անդրադարձել առաջիկայում Ադրբեջան կատարելիք իր այցին՝ ընդգծելով, որ այցի նպատակն է խորացնել դիվանագիտական քննարկումներն ու ամրապնդել երկկողմ կապերը։
«Հուսով եմ, որ իմ այցի ընթացքում մենք կարող ենք արդյունավետ և հաջող քննարկումներ անցկացնել՝ մեր երկու հարևան ժողովուրդների միջև եղբայրական հարաբերություններն էլ ավելի ընդլայնելու և խորացնելու համար», - հայտարարել է Փեզեշքիանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր հերթին Փեզեշքիանին և Իրանի ժողովրդին շնորհավորել է Էյդ ալ-Ֆիտր տոնի առթիվ։
«Անհամբերությամբ սպասում ենք Ձերդ Գերազանցության այցին մեր երկիր՝ երկու երկրների միջև բարիդրացիական կապերն ու փոխգործակցությունն էլ ավելի ամրապնդելու նպատակով»,- հավելել է Ալիևը։