Ալիևը հայկական կողմից ակնկալում է Ղարաբաղից հայկական զորքերի դուրսբերում
azatutyun.am: Ալիևը հայկական կողմից ակնկալում է Ղարաբաղի տարածքից զորքերի դուրս բերում, ինչպես նաև Ադրբեջանի հիմնական տարածքի և Նախիջևանի միջև հաղորդակցությունների բացում: Այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում։
Ասուլիսը հաջորդել է Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի ստորագրմանը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ հայկական կողմը ամբողջովին կիրականացնի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 10-ին ստորագրված արձանագրությունների բոլոր կետերը, որոնք վերաբերվում են հայկական զորքերի դուրսբերմանը Ղարաբաղի տարածքից, ինչպես նաև Ադրբեջանի հիմնական տարածքի և Նախիջևանի միջև բոլոր հաղորդակցությունների բացմանը, ինչը հայկական կողմի իրավական պարտավորություններից է», - պնդել է Ադրբեջանի նախագահը՝ նշելով, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքները դանդաղ են ընթանում։

Aliyev expects from the Armenian side the withdrawal of troops from the territory of Karabakh, as well as the opening of communications between the main territory of Azerbaijan and Nakhichevan. Azerbaijani President Ilham Aliyev said this at a joint press conference with the President of Russia in Moscow.
The press conference followed the signing of the declaration on allied cooperation between Azerbaijan and Russia.
“We expect the Armenian side to fully implement all the points of the agreement signed on November 9, 2020, which relate to the withdrawal of Armenian troops from the territory of Karabakh, as well as the opening of all communications between the main territory of Azerbaijan and Nakhichevan, which is one of the legal obligations of the Armenian side,” Ilham Aliyev said.