Ադրբեջանական կողմի հայտարարությունները նպատակ ունեն խուճապային տրամադրություն և վախի մթնոլորտ ստեղծել. Արման Սարգսյան |1lurer.am|
16:55 - 15 մարտի, 2022
1lurer.am: Վերջին շրջանում իրավիճակը կայուն լարված է՝ հատկապես Արցախում, այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:
Պատասխանելով Ներքին Հանդում հակառակորդի զորքի մեկ կիլոմետր առաջխաղացման և Հայաստանի սուվերեն տարածք մտնելու մասին հարցին՝ Սարգսյանը վստահեցրել է՝ որևէ տեղ առաջխաղացում չի եղել:
Սարգսյանը նշել է նաև՝ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը հաշվի առնելով չի բացառվում, որ հակառակորդը դիմի սադրանքների, միաժամանակ ընդգծել է՝ հայկական կողմը ագրեսիվություն չի դրսևորում, և Բաքվի նման հայտարարությունները ապատեղեկություն են:
«Մեզ համար՝ և՛ Արցախ, և՛ Սյունիք, անվտանգային խնդիրներ են, մենք ունենք հումանիտար խնդիր՝ կապված գազատարի հետ: Ադրբեջանական կողմի հայտարարությունները խուճապային տրամադրություն, վախի մթնոլորտ ստեղծելու, ընդհանուր առմամբ հայաթափման գործընթաց նախաձեռնելուն միտված քայլեր են, և քայլեր են իրականացվում, որ լարված վիճակը պահպանվի:
Ես ձեզ առավոտվա դրությամբ ասեմ՝ երբ ես եկել եմ և եղել եմ նիստի, այդ պահի դրությամբ տեղեկացված եմ եղել, որ իրավիճակը կայուն է, սակայն չեմ կարող ասել, որ խնդիր չկա: Կա որոշակի լարվածություն, և մեր յուրային ստորաբաժանումները զգոն են»,- ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալը:

Statements of Azerbaijani side are aimed at creating panic mood and atmosphere of fear: Deputy Defense Minister |1lurer.am|
16:55 - 15 March, 2022
1lurer.am։ The situation has been tense lately, especially in Artsakh, Armenia’s Deputy Defense Minister Arman Sargsyan told reporters in the Parliament today.
Answering the question about the advance of one kilometer of the enemy troops in Nerkin Hand and the entry into the sovereign territory of Armenia, Sargsyan assured that there was no progress anywhere.
Sargsyan noted that taking into account the geopolitical situation, it is not ruled out that the opponent will resort to provocations, at the same time emphasizing that the Armenian side does not show aggression, and such statements by Baku are disinformation.
"For us, Artsakh and Syunik, these are security issues, we have a humanitarian issue related to the gas pipeline. The statements of the Azerbaijani side are steps aimed at creating a panic mood, an atmosphere of fear, and initiating the process of eviction of Armenians in general. Steps are being taken to keep the tense situation.
Let me tell you as of the morning, when I came, and I was at the meeting, at that moment I was informed that the situation is stable, however, I cannot say that there is no problem. There is a certain tension, our own units are vigilant," said Armenia’s Deputy Defense Minister.