Էրդողանը խոսել է Փաշինյանի հետ հնարավոր հանդիպման, ինչպես նաև Փելոսիի՝ Հայաստան կատարած այցի մասին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում կատարած այցը ամփոփել է լրագրողների հետ զրույցով։ Այս մասին հայտնում է թուրքական Անադոլու գործակալությունը։
Էրդողանը, ի թիվս այլ հարցերի, խոսել է նաև Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին։ Նա անդրադարձել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի՝ Հայաստան կատարած այցին ու պատասխանել հարցին՝ «արդյոք այդ այցը կարող է հարված հասցնել Հարավային Կովկասում Ղարաբաղյան պատերազմից հետո ձեռք բերված խաղաղությանը» ու նշել, որ «Փելոսիի այցը Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին հարվածելու ուժ չունի»։
«Վստահ եմ, որ որոշ դեպքերում էլ դա մտահոգություն է առաջացրել։ Չափազանցնելու կարիք էլ չկա։ Հիմա մենք էլ ենք որոշ պատրաստություններ տեսնում․ այստեղից գնալուց հետո համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք»։
Էրդողանը նշել է, որ այս պահին Թուրքիան քննարկում է Պրահայում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու հարցը։
«Եթե մենք մասնակցենք, ենթադրաբար Փաշինյանը նույնպես այնտեղ կլինի։ Նրա մոտ կարծես միտք է եղել՝ «կարո՞ղ ենք այնտեղ հանդիպել»։ Միգուցե այնտեղ նրա հետ այս թեմաների շուրջ քննարկում ունենանք, սակայն այդ հարցերի վերաբերյալ մենք նույնպես Կովկասում որոշ քայլեր կձեռնարկենք»։

Erdogan talked about a possible meeting with Pashinyan, as well as Pelosi's visit to Armenia
Turkish President Recep Tayyip Erdogan concluded his visit to New York within the framework of the 77th session of the UN General Assembly with a conversation with journalists, Turkish Anadolu Agency reports.
Among other issues, Erdogan, also spoke about the events taking place in the South Caucasus.  He referred to the visit of Nancy Pelosi, the Speaker of the House of Representatives of the US Congress, to Armenia and answered the question: "whether that visit can affect the peace achieved in the South Caucasus after the Karabakh war" and noted that "Pelosi's visit does not have the power to affect the developments in the Caucasus".
"I am sure that in some cases it caused concern. There is no need to exaggerate. Now we see some preparations. After leaving here, we will take appropriate steps," he said.
Erdogan noted that Turkey is currently discussing the issue of participating in the European Political Community summit held in Prague.
"If we participate, presumably Pashinyan will also be there. Maybe we will have a discussion with him on these topics, but we will also take some steps in the Caucasus regarding these issues," Erdogan stated.
The Turkish president noted that all this is still only at the planning stage.
"I will discuss these issues with my brother Aliyev and we will take our steps according to it," Aliyev said.