Արդարադատության նախարարությունն ազգությամբ քուրդ Աթիլա Չիչեքին և Հուսեյին Յըլդրըմին չի փոխանցել Թուրքիային
19:53 - 25 սեպտեմբերի, 2022
Արդարադատության նախարարությունն ազգությամբ քուրդ Աթիլա Չիչեքին և Հուսեյին Յըլդրըմին չի փոխանցել Թուրքիային։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել նախարարությունը։
«Ի լրումն ԱԱԾ հաղորդագրության՝ տեղեկացնում ենք, որ Արդարադատության նախարարությունն է իրավասու դատապարտյալին փոխանցել իր քաղաքացիության երկիր պատժի մնացած մասը կրելու նպատակով։ Սակայն, Արդարադատության նախարարության կողմից համացանցում տարածված՝ ազգությամբ քուրդ անձանց Թուրքիային փոխանցում չի իրականացվել։
Ավելին՝ նախարարությունում նշված անձանց հանձնման կամ փոխանցման վերաբերյալ հարց չի քննարկվել»,- ասվում է հայտարարությունում։
Ավելի վաղ ԱԱԾ-ն հայտարարել էր, որ քրեական վարույթների շրջանակներում դատապարտված անձանց հանձնման գործընթացը դուրս է Ծառայության լիազորությունների շրջանակից։

RA Ministry of Justice did not hand over Kurdish nationals Atila Çiçek and Hüsey Yıldırım, to Turkey
19:53 - 25 September, 2022
RA Ministry of Justice issued a message claiming that it did not hand over Kurds Atila Çiçek and Husei Yıldırım to Turkey.
"In addition to the NSS message, we inform you that the Ministry of Justice is authorized to transfer the convict to his country of citizenship to serve the rest of the sentence. However, the transfer of Kurdish people to Turkey, which was spread on the Internet by the Ministry of Justice, was not carried out.
Moreover, the issue of handover or transfer of the mentioned persons was not discussed in the ministry," the statement said.
Earlier, the NSS announced that the process of handing over convicted persons within the framework of criminal proceedings is beyond the scope of the Service's powers.
It should be reminded that today it became known that Armenia handed over two Kurdish fighters to Turkey.