tert.am: Արցախի պատվիրակությունը 2-3 օր է, ինչ Երևանում է, հանդիպումներ են եղել ՀՀ բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչների հետ։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Երեկ հանդիպել ենք ԱԽ քարտուղարի հետ, այսօր ԱԺ նախագահի հետ, նախատեսված է նաև հանդիպում ՀՀ նախագահի հետ, վաղը կհանդիպենք ԱԳ նախարարի և վարչապետի հետ։ Եկել ենք այստեղ՝ անկեղծ քննարկումներ իրականացնելու համար, ոչ միայն արցահայությունը, այլև ողջ հայությունը գտնվում է յուրահատուկ իրավիճակում, այսօր հայտնվել ենք գոյաբանական մարտահրավերների առաջ, շատ կարևոր է, որ ստանանք մի շարք հարցերի պատասխաններ և տեղեկանանք տարբեր գործընթացների մասին։ Ազնիվ ձևով քննարկել են նույնիսկ ամենաբարդ հարցերը, մեզ համար կարևոր է, որ Արցախի հարցում ունենանք հստակ դիրքորոշում»,- ասաց Բաբայանը։
Անդրադառնալով Պրահայի քառակողմ հանդիպմանը և ՀՀ-ի ու Ադբեջանի միջև փոխադարձ տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մասին հայտարարությանը՝ Բաբայանը ասաց․
«Մենք դեմ չենք, որ ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը հարաբերությունները բարելավեն, սակայն պետք է հասկանանք, որ Արցախի և նաև ողջ հայության համար անընդունելի է Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի մի մաս։ Այս հանդիպումների ընթացքում եղան պարզաբանումներ այն մասին, որ որևէ մեկը չի պատրաստվում Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի մաս»։
Հոկտեմբերի 12-ին Երևանում տեղի ունեցավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արայիկ Հարությունյանի հանդիպումը:
Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն Երևանում հանդիպեց Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակության հետ: Ըստ ԱԽ հաղորդագրության՝ հանդիպմանը Արմեն Գրիգորյանը մանրամասներ է ներկայացրել բոլոր ուղղություններով ընթացող բանակցային գործընթացից, այնուհետև կողմերը մտքեր են փոխանակել և գնահատականներ ներկայացրել Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակի վերաբերյալ: Հանդիպման մասին հաղորդագրություն տարածեց նաև Արցախի ԱԺ-ն, նշելով, որ ԱՀ պատվիրակությունն ընդգծել է՝ Արցախի համար «կարմիր գիծ» է ցանկացած փորձ, որը կդիտարկի Արցախի ապագան Ադրբեջանի կազմում՝ շեշտելով, որ Արցախը հավատարիմ է մնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով բանակցային գործընթացի վերսկսմանը' պաշտոնական Ստեփանակերտի մասնակցությամբ։

We are not against RA-Azerbaijan improving relations, but without recognizing Artsakh as part of Azerbaijan – Artsakh Foreign Minister |tert.am|
The Artsakh delegation has been in Yerevan for 2-3 days, and there have been meetings with the representatives of the highest authority of RA, Artsakh Foreign Minister Davit Babayan said this during a briefing with journalists.
“Yesterday we met with the Secretary of the Security Council, today with the Speaker of the National Assembly, a meeting with the President of RA is also planned, tomorrow we will meet with the Minister of Foreign Affairs and the Prime Minister. We have come here to conduct sincere discussions, not only Armenians but also all Armenians are in a unique situation, today we are faced with ontological challenges, and it is very important to get answers to a number of questions and learn about various processes. Even the most complex issues were discussed in an honest manner, it is important for us to have a clear position on Artsakh,” said Babayan.
Referring to the quadrilateral meeting in Prague and the statement on recognizing mutual territorial integrity between Armenia and Azerbaijan, Babayan said:
“We are not against RA and Azerbaijan improving relations, but we must understand that it is unacceptable for Artsakh and also for all Armenians to recognize Artsakh as a part of Azerbaijan. During these meetings, there were clarifications that no one is going to recognize Artsakh as a part of Azerbaijan.”
On October 9, it became known that the delegation led by the Artsakh president will arrive in Yerevan to discuss the situation in Artsakh and Armenia with the RA authorities.
On October 12, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Arayk Harutyunyan met in Yerevan.
On October 13, Armen Grigoryan, Secretary of the RA Council of Ministers, met with the delegation headed by the Chairman of the Nagorno-Karabakh National Assembly Artur Tovmasyan in Yerevan. According to the Security Council report, at the meeting, Armen Grigoryan presented details of the ongoing negotiation process in all directions, then the parties exchanged ideas and presented assessments regarding the security situation created around Armenia and Nagorno-Karabakh. The National Assembly of Artsakh also released a message about the meeting, noting that the Artsakh delegation emphasized that any attempt to consider Artsakh’s future as part of Azerbaijan is a “red line” for Artsakh, stressing that Artsakh remains committed to the resumption of the negotiation process in the format of the OSCE Minsk Group, with the participation of official Stepanakert.