Նիկոլ Փաշինյանն ու Ֆիլիպ Ռիքերը քննարկել են Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների միջազգային մեխանիզմի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր
16:35 - 01 դեկտեմբերի, 2022
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին:
Ինչպես հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է նրա այցը տարածաշրջան և բարձր գնահատել ԱՄՆ դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, այդ թվում՝ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների միջազգային մեխանիզմի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող այլ թեմաների շուրջ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի: Կարևորվել է ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում:

Nikol Pashinyan and Philip Reeker discussed issues related to the formation of the international mechanism of discussions between Stepanakert and Baku
16:35 - 01 December, 2022
The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, received the US Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Senior Adviser on Caucasus Negotiations Philip Reeker.
As reported by the Prime Minister's Office, Nikol Pashinyan welcomed his visit to the region and highly appreciated the role of the US as the co-chairing state of the OSCE Minsk Group.
The interlocutors discussed issues related to the Nagorno-Karabakh issue, including the formation of an international mechanism for discussions between Stepanakert and Baku.
Thoughts were exchanged on the regulation of Armenia-Azerbaijan relations, regional stability, and other topics related to security.
The interlocutors also touched on issues related to cooperation within the framework of the Armenian-American strategic dialogue. The continuous support of the USA in the effective implementation of democratic reforms in Armenia was highlighted.