Լաչինի միջանցքը բացելու համար Հայաստանի իշխանության առաջ որևէ պահանջ չի դրվել. Փամբուխչյան
Լաչինի միջանցքը բացելու համար Հայաստանի իշխանության առաջ որևէ պահանջ չի դրվել. Փամբուխչյան |news.am|
news.am: Լաչինի միջանցքում Արցախի ներքին գործերի նախարարության հերթապահող անցակետեր կան: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 22-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը:
«Ներկա պահին, ցավոք սրտի, միջանցքը շարունակում է ամբողջությամբ փակ մնալ», - նշեց նա՝ հավելելով, որ քաղաքացիները, որոնք ճանապարհի փակ լինելու հետևանքով մնացել են Գորիսում, նրանց պատշաճ կերպով ցուցաբերվում է օգնություն։
Հարցին, թե Ադրբեջանի կողմից ի՞նչ պահանջ է դրվել Հայաստանի իշխանությանը միջանցքը բացելու համար, Փամբուխչյանը պատասխանեց, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի իշխանության առաջ որևէ պահանջ չի դրվել. «Մենք այս գործընթացին միջազգային մեծ հնչեղություն ենք տվել ու հետևողականորեն գնալու ենք նրան, որ Ադրբեջանը բացի Լաչինի միջանցքն, եւ մեր 120 հազար մեր հայրենակիցները դուրս գան շրջափակումից», - ընդգծեց ԱԻ նախարարը։

No demands have been made to the Armenian government to open the Lachin Corridor - Pambukhchyan  |news.am|
13:25 - 22 December, 2022
No demands have been made to the Armenian government to open the Lachin Corridor - Pambukhchyan |news.am|
There are checkpoints on duty of the Ministry of Internal Affairs of Artsakh in the corridor of Lachin. Armenian Minister of Emergency Situations Armen Pambukhchyan said about this today, December 22, in a conversation with journalists after the government session.
"Unfortunately, at the moment, the corridor remains completely closed," he said, adding that the citizens who remained in Goris due to the closure of the road are being properly assisted.
To the question, of what demand was made by Azerbaijan to the government of Armenia in order to open the corridor, Pambukhchyan answered that Azerbaijan did not make any demand to the government of Armenia.
"We have given this process a great international resonance and we will consistently go to the point that Azerbaijan opens the Lachin Corridor and 120 thousand of our compatriots get out of the blockade," the minister emphasized.