Լաչինի միջանցքի շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից նախապես ծրագրված գործողություն է․ ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարը իր թվիթերյան միկրոբլոգում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրադրությանը։ Նա նշել է, որ Լաչինի միջանցքի փակումը Ադրբեջանը նախապես է ծրագրել։
«Ադրբեջանի գործողությունների համակարգված բնույթը, ներառյալ քաղաքացիական բնակչության և կարևոր ենթակառուցվածքների թիրախավորած նախորդ միջադեպերը ևս մեկ ապացույց են, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից նախապես ծրագրված գործողություն է՝ խաղաղ բնակչությանը վնաս պատճառելու և Լեռնային Ղարաբաղում լայնածավալ հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու նպատակով»,- նշել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը։
Դեկտեմբերի 12-ից մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը: Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ից մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը՝ շրջափակման մեջ դնելով Արցախի 120.000 բնակիչների։ 1100 քաղաքացիական անձինք, այդ թվում՝ 270-ը անչափահասներ, չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ, նրանց մի մասը ժամանակավոր մնացել է Սյունիքի մարզում։ Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ Շեն, Հին Շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։

The blockade of the Lachin Corridor is a pre-planned operation by Azerbaijan: Spokesman of the Foreign Ministry
11:22 - 23 December, 2022
The press secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia referred to the situation in the Lachin Corridor on Twitter. He noted that Azerbaijan planned the closure of the Lachin Corridor in advance.
"Coordinated character of Azerbaijani actions, including preceding incidents targeting the civilian population and critical infrastructure, is yet another evidence that. The blockade of Lachin Corridor is a pre-planned operation by Azerbaijan with the intention to inflict harm upon the civilian population and create a large-scale humanitarian crisis in Nagorno Karabakh," he wrote.
From December 12 until today, Azerbaijan continues to close the only road connecting Artsakh to Armenia. On December 12, at 10:30 a.m., a group of Azerbaijanis closed the Shushi-Karin section of the Stepanakert-Goris highway, putting 120,000 residents of Artsakh under siege. 1100 civilians, including 270 minors, cannot return to Artsakh, some of them temporarily staying in Syunik marz. The transport connection of Lisagor, Mets Shen, Hin Shen, and Yegtsahogh villages of the Shushi region with the capital Stepanakert is interrupted.