Լավրովը հայտարարել է՝ ՀՀ-ն դիվանագիտական որևէ խողովակ չի օգտագործել՝ տեղեկացնելու, որ չի մասնակցի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը
17:47 - 23 դեկտեմբերի, 2022
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է՝ Հայաստանը դիվանագիտական ​​որևէ խողովակ չի օգտագործել՝ Ռուսաստանին տեղեկացնելու, որ հրաժարվում է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ Մոսկվայում եռակողմ հանդիպմանը մասնակցելուց հրաժարվելու մասին։ Ըստ ՌԴ ԱԳ նախարարի՝ «հայկական կողմի տեղեկացնելու մեթոդը հարցեր է առաջացնում»։
Այս մասին Լավրովը հայտնել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովի հետ բանակցություններին հաջորդած մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Մենք, ինչպես և դուք, [հանդիպմանը մասնակցելուց] հրաժարվելու մասին իմացել ենք մամուլի հաղոդրագրությունից։
«Դիվանագիտական ​​որևէ խողովակ, որը սովորաբար ներառվում է նման դեպքերում, չի օգտագործվել։ Սա հայկական կողմի որոշումն է»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ «իրենց բոլորին այդպես տեղեկացնելը հարցրեր է առաջացնում»։
Հիշեցնենք, որ այսօր Մոսկվայում պետք է կայանար Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որը, սակայն, հայկական կողմը խնդրել էր հետաձգել։
«Այս պահին ՀՀ ԱԳ նախարարի առաջնահերթությունը Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ վերագործարկման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում ստեղծված խնդիրների հասցեագրումն է»,- պարզաբանել էր ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը։

Lavrov stated that RA did not use any diplomatic channel to inform that it will not participate in the meeting of foreign ministers
17:47 - 23 December, 2022
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that Armenia did not use any diplomatic channel to inform Russia that it refuses to participate in the tripartite meeting with Russian and Azerbaijani Foreign Ministers Sergey Lavrov and Jeyhun Bayramov in Moscow. According to the Russian Foreign Minister, "the method of informing the Armenian side raises questions."
Lavrov announced this during the press conference following the negotiations with the Azerbaijani Foreign Minister Bairamov.
"Like you, we learned about the refusal [to participate in the meeting] from the press report. No diplomatic channel, which is usually included in such cases, was used. This is the decision of the Armenian side," he said, adding that "informing everyone like that raises questions."
It should be reminded the meeting of the foreign ministers of Armenia, Russia, and Azerbaijan was supposed to take place in Moscow today, but the Armenian side asked to postpone it.
"At the moment, the priority of the RA Foreign Minister is to address the problems created as a result of the unimpeded reopening of the Lachin Corridor and the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh," explained the spokesperson of the RA Foreign Ministry.