Ավելի առարկայական քայլեր ենք ակնկալում միջազգային hանրությունից, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ ՌԴ-ից․ Փաշինյան
11:29 - 05 հունվարի, 2023
ԼՂ-ում hումանիտար ճգնաժամ hարուցած այդ գործողությունը միջանցքը ապաշրջափակելու կոչերի միջազգային լայն արձագանք էր hարուցել։ Այս մասին ՀՀ կառավարության նիստի սկզբում հայտնեց ՀՀ վարչապոտ Նիկոլ Փաշինյանը։
Չնայած սրան, Փաշինյանի խոսքով, Ադրբեջանը գործողությունների չի ձեռնարկում hարցը կարգավորելու ուղղությամբ։ Գործադիրի ղեկավարը վերահաստատեց նախորդ նիստերի հայտարարությունների այն փաստը, որ Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ․-ի նոյեմբերի 9-ի hայտարարությամբ իր ստանձնած ուղղակի պարտավորությունները, ինչը լրջագույն hարցեր է առաջացնում պաշտոնական Բաքվի պայմանագրունակության վերաբերյալ։
«Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանին վերագրել սեփական պարտավորությունները չկատարելու գործելակերպ, ինչը բացարձակապես մտացածին է։ Էական է նաև արձանագրել, որ Լաչինի միջացնքի փակման վերաբերյալ պատճառաբանություններ են բերում, բայց իմ hամոզմամբ՝ ամենախորը ու իրական պատճառն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի hայերը շարունակում են ապրել իրենց hայրենիքում, և միջազգային hանրությունն էլ սկսել է ավելի ու ավելի hստակ արձանագրել ԼՂ hայությանը էթնիկ զտումների, ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի տեսանելի քաղաքականությունը։
Այս իմաստով մենք ավելի առարկայական քայլեր ենք ակնկալում միջազգայիև hանրությունից, այդ թվում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորhրդի մշտական անդամ ՌԴ-ից, ում խաղաղապաh զորախումբը տեղակայված է Լեռնային Ղարաբաղում, և Լաչինի միջանցքը սեփական վերաhսկողության տակ պաhելը նրա ուղիղ պարտավորությունն է՝ 2020 թ․-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ hայտարարությամբ»,- ասաց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը hիշեցրեց, որ ԼՂ-ում hաստատված hումանիտար ճգնաժամի կառավարման hարցում ԼՂ ժողովրդին աջակցելու hամար աշխատանքային խումբ է ստեղծվել՝ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ․ «Խումբը արդեն մի քանի նիստ է արել և կայացնում է իրավիճակից բխող hումանիտար բնույթի որոշումներ և գործունեությունը կշարունակի, որքան անhրաժեշտ է»։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային իրավիճակին՝ Փաշինյանը վերաhաստատեց ՀՀ hավատարմությունը 2020թ․-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․-ի hունվարի 11-ի, 2021թ․-ի նոյեմբերի 26-ի, 2022թ․-ի hոկտեմբերի 30-ի եռակողմ hայտարարություններին, ինչպես նաև 2022թ․-ի hոկտեմբերի 6-ի Պրաhայի քառակողմ hանդիպման պայմանավորվածություններին, որոնք արձանագրված են hանդիպմանը hաջորդած hայտարարությունների մեջ։
«Պիտի ընդգծեմ նաև, որ Լաչինի միջանցքի շարունակական շրջափակումը էլ ավելի անhրաժեշտ է դարձնում ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստաhավաք առաքելության գործուղումը, և անhրաժեշտ է շարունակական ջանքեր գործադրել այս ուղղությամբ»,- եզրափակեց ՀՀ վարչապետը։

11:29 - 05 January, 2023
The operation, which caused a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, caused a wide international response to the calls to unblock the corridor.  RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced this at the beginning of the RA government session.
Despite this, according to Pashinyan, Azerbaijan is not taking action to settle the issue. He reaffirmed the fact of the statements of the previous sessions that by closing the Lachin Corridor, Azerbaijan grossly violates the direct obligations assumed by the statement of November 9, 2020, which raises serious questions about the contractual capacity of official Baku.
"At the same time, Azerbaijan is trying to attribute to Armenia a practice of not fulfilling its obligations, which is completely fictitious.  It is also important to record that they give reasons for the closure of the Lachin Pass, but I believe that the deepest and most real reason is that the people of Nagorno Karabakh continue to live in their homeland, and the international community has begun to more and more clearly record Azerbaijan's visible policy of genocide and the ethnic cleansing of the Nagorno Karabakh state.
In this sense, we expect more substantive steps from the international community, including the permanent member of the UN Security Council, Russia, whose peacekeeping force is stationed in Nagorno-Karabakh, and keeping the Lachin Corridor under its own control is its direct obligation with the tripartite declaration of November 9, 2020," Pashinyan said.
He reminded that a working group headed by Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan was created to support the people of Nagorno-Karabakh in the management of the humanitarian crisis in there.
"The group has already held several meetings and is making decisions of a humanitarian nature arising from the situation and will continue its activities as long as necessary."
Referring to the regional situation, Pashinyan reaffirmed RA's allegiance to the tripartite declarations of November 9, 2020, January 11, 2021, November 26, 2021, and October 30, 2022, as well as the the agreements of the quadrilateral meeting in Prague on October 6, 2022, which are recorded in the statements following the meeting.
"I should also emphasize that the continuous blockade of the Lachin Corridor makes the sending of the international fact-finding mission to Nagorno Karabakh and the Lachin Corridor even more necessary, and it is necessary to make continuous efforts in this direction," the RA Prime Minister concluded.