Ընտանիքի հետ վերամիավորվելու նպատակով այսօր Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 4 մարդ |armenpress.am|
armenpress.am: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակված լինելու պայմաններում ընտանիքի վերամիավորման նպատակով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 4, իսկ Հայաստանից Արցախ՝ 1 մարդ:
Այս մասին ասաց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
«Ընտանիքի հետ վերամիավորվելու նպատակով այսօր Հայաստան է տեղափոխվել 4 մարդ, և մեկը՝ հակառակ ուղղությամբ»,- ասաց Ամատունին։
ԿԽՄԿ-ի մեքենաներով նաև որոշակի քանակությամբ դեղորայք է տեղափոխվել Արցախ:
Նշենք, որ ընդհանուր առմամբ մինչ այս պահը ԿԽՄԿ միջնորդությամբ բուժման նպատակոց Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 34 հայ և 4 օտարերկրացի։
Ընտանիքի հետ վերամիավորվելու համար ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ 19 երեխա Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհով է վերադարձել տուն։

Due to the fact that the only road connecting Artsakh to Armenia is blocked by Azerbaijan, 4 people were transferred from Artsakh to Armenia and 1 person from Armenia to Artsakh with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross for the purpose of family reunification.
Zara Amatuni, the head of the communication and prevention programs of the Armenian office of the International Committee of the Red Cross, said this.
"In order to reunite with the family, 4 people were moved to Armenia today, and one in the opposite direction," said Amatuni.
A certain amount of medicine was also transported to Artsakh by ICRC vehicles.
It should be noted that up to now, 34 Armenians and 4 foreigners have been transferred from Artsakh to Armenia for treatment through ICRC mediation.
In order to reunite with their families, 19 children returned home via the Goris-Stepanakert road through the mediation of Russian peacekeepers.