1lurer.am: Հայաստանը չի հրաժարվել Ադրբեջանի հետ սահմանին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության առաքելության տեղակայումից: Այս մասին ՏԱՍՍ-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան, պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը։
«ՀԱՊԿ դիտորդներից ոչ ոք չի հրաժարվել։ Փաստաթուղթը, որը պետք է ստորագրվեր Երևանում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և միացյալ շտաբի պետի տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքում, չստորագրվեց այն պատճառով, որ հայկական կողմը ցանկանում էր լրամշակել փաստաթուղթը։ Փաստաթուղթն այժմ լրամշակման փուլում է»,- նշել է դեսպանը։
Հարությունյանը նաև հերքել է որոշ հայտարարություններն այն մասին, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը նախապատրաստում է երկիրը դուրս բերել ՀԱՊԿ-ից։
«Նման մոտեցումները կամ կարծիքները չեն համապատասխանում իրականությանը այն առումով, որ պետությունների միջև հարաբերությունները որոշվում են ստորագրված պայմանագրերով, իսկ դրանք ստորագրվել են դեռևս 90-ական թվականներին: Դուք շատ լավ գիտեք, որ մեր ղեկավարների միջև տասնյակ հանդիպումներ ու հեռախոսազրույցներ են եղել։ Մեր վարչապետը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին խոսք անգամ լինել չի կարող, դա չի համապատասխանում իրականությանը: Ընդհակառակը՝ մենք ունենք փոխհարաբերությունների խորացում, և այս անկայուն ժամանակահատվածում մեր հարաբերություններն ավելի են խորանում ու խորանալու են։ Եվս մեկ անգամ ուզում եմ կրկնել, որ Հայաստանը ԵՏՄ, ՀԱՊԿ, ԱՊՀ և տարածաշրջանային մյուս բոլոր կազմակերպությունների անդամ է, որտեղ ներկա է նաև Ռուսաստանը։ Այդ պատճառով այս ամենը կարելի է ընկալել որպես մարդկանց հայտարարություններ, որոնք չեն հասկանում մեր փոխհարաբերությունները»,- հավելել է Վաղարշակ Հարությունյանը։

Yerevan has not abandoned the CSTO mission on the border with Azerbaijan - RA Ambassador to Russia |1lurer.am|
19:00 - 27 January, 2023
"None of the CSTO observers refused. The document, which was supposed to be signed in Yerevan as a result of the visit of the CSTO Secretary General and the Chief of the Joint Staff to the region, was not signed because the Armenian side wanted to amend the document. The document is currently being revised," the ambassador noted.
Harutyunyan also denied some statements that Prime Minister Nikol Pashinyan's government is preparing to withdraw the country from CSTO.
"Such approaches or opinions do not correspond to reality in the sense that relations between states are determined by signed agreements, and they were signed back in the 90s. You know very well that there were dozens of meetings and telephone conversations between our leaders. Our Prime Minister stated that there can be no question of leaving the CSTO, but this is not true. On the contrary, we have a deepening of relations, and in this unstable period, our relations are deepening and will deepen. I want to repeat once again that Armenia is a member of the EEU, CSTO, CIS, and all other regional organizations, where Russia is also present. That's why all this can be perceived as statements of people who do not understand our relations," Vagharshak Harutyunyan added.