ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 7 հիվանդ, 3 բուժառու վերադարձել է Արցախ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձինք այսօր՝ փետրվարի 14-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ 3 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը,, Հանրապետության բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 97 հիվանդ։

7 patients were transferred from Artsakh to Armenia under the accompaniment of ICRC, 3 patients returned to Artsakh
15:37 - 14 February, 2023
Because of the blockade by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 7 people from the "Republican Medical Center" of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh with serious diseases of the tumor and cardiovascular system, as well as pathologies requiring emergency surgical interventions, today, February 14, with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross, were transferred to RA specialized medical centers. 3 medical patients, who were referred to Armenia for treatment within the framework of the state order, returned to Artsakh with their companions.
As the Artsakh Ministry of Healthcare informs, scheduled surgeries continue to be suspended in the medical facilities of the Republic.
4 children are in the neonatal and intensive care units in the "Arevik" medical unit.
At the "Republican Medical Center", 12 patients are in the intensive care unit, and 4 of them are in critical condition.
Until today, a total of 97 patients were transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.