Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հարգանքի տուրք է մատուցել Սումգայիթի ջարդերին զոհ գնացած հայերի հիշատակին
10:15 - 27 փետրվարի, 2023
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը ոգեկոչել է 1988 թվականին Սումգայիթի ջարդերին զոհ գնացած հայերի հիշատակին:
«Այսօր մենք միանում ենք հայերին` սգալով և տուրք մատուցելով 1988թ․ Սումգայիթում զոհ գնացածների հիշատակին»,-ասված է դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ։
1988 թ. փետրվարի 27-ից 29-ը ընկած ժամանակահատվածում Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով կազմակերպվեցին քաղաքի հայ ազգաբնակչության եղեռն և զանգվածային տեղահանություն։

The US Embassy in Armenia paid tribute to the memory of the Armenians who died in the Sumgait pogroms
10:15 - 27 February, 2023
The US Embassy in Armenia commemorated the Armenians who were killed in the Sumgait pogroms in 1988.
"Today we join the Armenians in mourning and paying tribute to the memory of those who lost their lives in Sumgait in 1988," the message of the embassy said.
In 1988  in the period between February 27 and 29, in the city of Sumgait of Soviet Azerbaijan, the Azerbaijani authorities organized a massacre and mass deportation of the Armenian population of the city at the state level.