Լաչինի միջանցքի փակումը քաղաքական առումով ավելի մեծ վնաս պատճառեց Ադրբեջանին. ԱԺ նախագահ |armenpress.am|
12:47 - 28 փետրվարի, 2023
armenpress.am: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գնահատմամբ՝ Լաչինի միջանցքի փակումն ավելի մեծ վնաս է պատճառել Ադրբեջանին, քան  Հայաստանին և Արցախին՝ քաղաքական առումով, Ադրբեջանը քաղաքական առումով հայտնվել է փակուղու մեջ:
Սիմոնյանը նման դիրքորոշում հայտնեց «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան:
Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանն անդրադառնալով՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանն այս որոշումը մաքսիմալ միջազգային բոլոր ատյաններում օգտագործելու է, լինելու են նաև այլ որոշումներ:
«Միջազգային առումով բավականին մեծ հաջողություններ ենք գրանցում և շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ աշխատել: Իմ գնահատմամբ՝ Լաչինի միջանցքի փակումն ավելի մեծ վնաս պատճառեց Ադրբեջանին, քան  Հայաստանին և Արցախին՝ քաղաքական առումով: Այո, մենք տուժեցինք, այո, մենք ծանր ենք տանում, այո, մեր հայրենակիցները փակված են, մենք խնդիրներ ունենք: Սակայն, իմ գնահատմամբ, քաղաքական առումով Ադրբեջանը հայտնվել է փակուղու մեջ»,-ասաց Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ սա պետք է օգտագործվի:
Անդրադառնալով հարցին, թե Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումը՝ Հաագայի դատարանի որոշման կատարումը կարո՞ղ է բանակցություններում նախապայման լինել՝ ԱԺ նախագահն ասաց, որ Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ, որովհետև Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ կա բանակցված և ստորագրված փաստաթուղթ՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Հիշեցնենք, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշմամբ Ադրբեջանը պարտավոր է ձեռնարկել իրենով պայմանավորված միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց ու բեռների անխափան շարժը երկու ուղղությամբ ապահովելու համար։
Արդարադատության միջազգային դատարանը մերժել է Ադրբեջանի պահանջը Հայաստանի դեմ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: Ադրբեջանը պահանջում էր միջանկյալ միջոցներ կիրառել և Հայաստանին պարտավորեցնել «վերջ տալ ականապատումներին ու Լաչինի միջանցքով ականներ փոխադրելուն»:

By blocking Lachin Corridor Azerbaijan inflicted greater harm on itself than on Armenia and Artsakh - Alen Simonyan
12:47 - 28 February, 2023
Speaker of Parliament Alen Simonyan says that by blockading the Lachin Corridor Azerbaijan actually inflicted greater harm on itself politically than on Armenia and Artsakh and now Baku is in a deadlock.
Commenting on the world court ruling, the Speaker said that Armenia will maximally make use of this decision in all international organizations.
“We are achieving rather big success internationally and we will continue to work in this direction. I think that the closure of the Lachin corridor inflicted greater harm on Azerbaijan than on Armenia and Artsakh politically. Yes, we suffered, indeed, we are taking it hard, yes, our compatriots are blocked, and we have problems. But by my evaluation, politically Azerbaijan has appeared in a deadlock,” Speaker Simonyan said when asked by ARMENPRESS to comment.
Asked whether or not lifting the blockade, fulfilling the world court’s order, could be a precondition in the negotiations, the Speaker reiterated that Armenia does not negotiate over the Lachin corridor because a negotiated and signed agreement on the Lachin corridor already exists, i.e., the 9 November 2020 trilateral statement.
The United Nations’ highest court – the International Court of Justice - ordered Azerbaijan on February 22 to “take all steps at its disposal” to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.