Գերմանիա այցի ընթացքում ԱԺ նախագահը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների անհրաժեշտությունը
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Դրեզդենում հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա երկրամասի Լանդթագի նախագահ դր. Մաթիաս Ռյոսլերին:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ-ից, հանդիպմանն ընդգծվել է միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտության ծավալման հնարավորությունների տեղաբաշխումը: Այս ուղղությամբ հնչել են կոնկրետ առաջարկներ, մասնավորապես, փորձի փոխանակում Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Սաքսոնիայի Լանդթագի ֆինանսաբյուջետային հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների միջեւ:
Գերմանացի գործընկերը նշել է, որ տարբեր պաշտոնների բերումով առիթ է ունեցել ուսումնասիրելու Հայաստանի պատմությանը, մշակույթին առնչվող փաստեր: Նա ընդգծել է, որ ժողովրդավարությանն առնչվող հարցերում պատրաստ է փոխանակվել կուտակված փորձով՝ հավելելով, որ կրթամշակութային եւ ակադեմիական կրթության ոլորտներում էլ պատրաստ են ծանոթանալու հայաստանյան ուսանելի փորձին:
Լանդթագի նախագահի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել տարածաշրջանի ու Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգային հարցերի վերաբերյալ՝ ներկայացնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ադրբեջանական նկրտումները, Լաչինի ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած բազմաբեւեռ խնդիրները: Նա հիշեցրել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ավելի քան երկու տարի անց Ադրբեջանը դեռ հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդառված եւ ձերբակալված անձանց:  ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձրաձայնել  է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին եւ ակնկալել միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքները:

The delegation led by the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan met with the President of the Landtag of the Federal Republic of Germany Saxony, Matthias Rössler.
As informed by the RA National Assembly, the necessity of deepening inter-parliamentary cooperation and allocation of opportunities for parliamentary diplomacy was emphasized at the meeting. Concrete proposals were made in this direction, in particular, the exchange of experience between the commissions dealing with financial and budgetary issues of the National Assembly of Armenia and the Landtag of Saxony.
The German colleague noted that due to various positions, he had the opportunity to study facts related to the history and culture of Armenia. He emphasized that he is ready to exchange the accumulated experience in issues related to democracy, adding that they are ready to get acquainted with the instructive experience of Armenia in the fields of educational and cultural, and academic education.
At the request of the President of the Landtag, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia conveyed details about the security issues facing the region and Armenia, presenting the aspirations of Azerbaijan towards the sovereign territory of the Republic of Armenia, the multipolar problems caused by the Lachin crisis. He reminded that more than two years after the signing of the tripartite statement on November 9, 2020, Azerbaijan still refuses to return all Armenian prisoners of war, hostages, and arrested persons. RA NA Speaker spoke about the need to apply sanctions against Azerbaijan and expected the appropriate responses from international partners.