Շիրակի մարզը պետական սահմանով արևմուտքից սահմանակից է Թուրքիային, հյուսիսից՝ Վրաստանին, արևելքից սահմանակից է՝ Հայաստանի Լոռու մարզին և հարավից՝ Հայաստանի Արագածոտնի մարզին։ Մարզկենտրոնը Գյումրին է՝ ՀՀ 2-րդ քաղաքը։ Գործող մարզպետը Հովհաննես Հարությունյանն է։
Գտնվում է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Շիրակի թեմի հովվապետության ներքո, սակայն մարզի տարածքում կան զգալի թվով կաթոլիկ հայեր, ինչպես նաև կաթոլիկ գյուղեր։
news.am: Ես չեմ ուզում ժամանակից առաջ ընկնել, քանի դեռ չենք լսել իրենց մոտեցումը, իմ կարծիքով կլինի հայտարարություն, դրանից հետո նոր մենք կփորձենք արձագանքել։ Այս մասին, այսօր՝ մարտի 31-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց «Մայր Հայաստան» դաշինքի կողմից Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու առաջադրված Կարեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչ է լինելու այն դեպքում, եթե Մարտուն Գրիգորյանը, որի գլխավորած ուժը ստացել է 6 մանդատ, չմիանա Վարդան Ղուկասյանին, որն ստացել է 8 մանդատ: «Ես միջնորդավորված եմ խոսել իր հետ, դեռ չունեմ հստակ ինֆորմացիա և սպասում ենք Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարություններին: Դետալների մեջ ինչի՞ ենք մտնում, զանգում ենք, չի պատասխանում, չորրորդ զանգից նոր պատասխանեց, վեցերորդին կախեց, ասաց՝ հետ կզանգեմ: Դա գործին օգուտ չի տալիս»,-ասաց նա: Ճշտող հարցին՝ ունե՞ն սցենարներ, եթե օրինակ, 4 ընդդիմադիր ուժերը չկարողանան միասնական լինել. «Մեր մասով առաջին իսկ օրվանից ընտրությունների եղել  է հայտարարություն, որ մեր մինիմալ ծրագիրն է իշխանազրկել ՔՊ-ին, և մաքսիմալը ստանձնել Գյումրիի կառավարումը։ Միակ ուժն ենք, որը Գյումրիի զարգացման հեռանկարային ծրագիր է առաջ քաշել և մենք ակնկալում ենք գյումրեցու քվեն, որպեսզի այդ ծրագրի իրագործմանը մեծ դեր ունենանք և կարողանանք Գյումրիի զարգացումը դնել գծերի վրա։ Եթե չի ստացվելու այդ միավորումը, մենք փորձելու ենք դառնալ այն ուժը, որը աջակցելու է միավորմանը և իր կոչերով հանդես է գալու, որ բաց չթողնենք պատմական շանսը։ Մեր մանդատները միմիայն ծառայելու են գյումրեցուն և մեկ նպատակ են հետապնդելու, որ  իշխանազրկենք ՔՊ-ին: Որևիցե այլ կուլիսային բազարներ, պաշտոնակռիվ, պաշտոնների բաշխում չենք ակնկալում, եթե առաջարկվի էլ մեզ քաղաքապետարանում որևիցե պաշտոն, մենք հրաժարվելու ենք։ Մենք չենք ուզում որևիցե ուժի հետ կիսել քաղաքական պատասխանատվությունը: Մենք ուղղակի մանդատներով քվեարկություն ենք տալիս, որ ՔՊ-ն չունենա իշխանություն Գյումրի քաղաքում։ Մնացածը արդեն կախված է մյուս քաղաքական ուժերից և իրենց ժամանակն է, որ կարողանան հայտարարություն անել և պարզ դառնա ի վերջո ուր ենք հասնելու»: Նշենք, որ մարտուն Գրիգորյանի գլխավորած «Մեր քաղաքը» կուսակցությունների դաշինքը, որը քվեարկությամբ երրորդ ուժն է, դեռևս ոչ մի հայտարարություն չի տարածել հետագա քայլերի վերաբերյալ:
Գյումրու 31/47 ընտրատեղամաս մեր մուտք գործելու պահին այնտեղից դուրս էին գալիս ոստիկանները։ Բանն այն է, որ այստեղ վիճաբանություն է ծագել հանձնաժողովի անդամի եւ ՔՊ կուսակցության վստահված անձի միջեւ։ Պատճառն այն է, որ վստահված անձը՝ Քրիստինե Գալոյանը, հայտարարել է, թե հանձնաժողովի անդամը, որը ընտրողին տրամադրում է քվեարկության համար անհրաժեշտ թերթիկները, ուղղորդել է քաղաքացուն։ Մինչդեռ վերջինս դրանք հանիրավի մեղադրանքներ է համարել, ինչը հաստատում են տեղում եղած դիտորդները՝ «Հայաքվե» առաքելությունից Վահագն Գրիգորյանը եւ «Գյումրու առաջընթաց» քաղաքացիական հասարակության զարգացման կենտրոն ՀԿ-ից Աղավնի Խաչատրյանը։ Նրանք «Ինֆոքոմի» հետ զրույցում նշում են, որ հանձնաժողովի անդամը քաղաքացուն պարզապես բացատրել է ընտրության կարգը եւ ոչ ավելին, ասել է՝ ընտրում եք ձեր ուզած թերթիկը, դնում ծրարի մեջ եւ այլն։ Հանձնաժողովի նախագահ Ինեսա Մուրադյանը մեր զրուցում եւս նշեց, որ հանձնաժողովի անդամները միայն քվեարկության կարգն են բացատրում։ Նա ասաց՝ վիճաբանության մասնակիցներն ի վերջո իրար հասկացել են, դրա համար ոստիկանները հավելյալ չեն խառնվել։ Հանձնաժողովի նախագահ Ինեսա Մուրադյանը Տեղամասի գրանցամատյանում մեր գալու դրությամբ մեկ արձանագրություն կար, համաձայն որի՝ դիտորդները նկատել են, որ ՔՊ վստահված անձը նախապես տպված թղթի վրա ընտրողների մասնակցության հետ կապված ինչ-որ նշումներ է անում։ Մենք նրա ձեռքին եւս նկատեցինք նման թուղթ, որի վրա նշված էին հերթական թվեր, որոնց վրա վստահված անձը պարբերաբար խաչեր էր անում՝ ջնջելով թվերը։  Մինչ մենք փորձում էինք միջադեպի մասին կարծքիները լսել, ոստիկանները դարձյալ մոտեցան քվեարկության սենյակին եւ բացատրություն խնդրեցին հանձնաժողովի նախագահից եւ վստահված անձից ու արձանագրություն կազմեցին։ Ոստիկանները չմեկնաբանեցին՝ ով եւ ինչ հաղորդում է տվել ի սկզբանե։ Մենք մի քանի փորձից ի վերջո կարողացանք մեկնաբանություն ստանալ նաեւ վստահված անձին։ Նա, թեեւ դժկամությամբ, այնուամենայնիվ, երկու նախադասություն ասաց. «Թղթի վրա նշում եմ ընտրողների թիվը, հետագայում կարող է ճշտումների կարիք լինի։ ... Ես չեմ ասել, որ հանձնաժողովի անդամը քաղաքացուն ուղղորդում է։ Շնորհակալություն»։ Մենք խնդրեցինք նկարել այդ նշումների թերթիկը, սակայն վստահված անձը մերժեց։ Նշենք, որ հանձնաժողովի անդամները, ըստ էության․ առարկություն չեն հայտնել այդ նշումները շարունակելուն, եւ Գալոյանը շարունակում է անձանց՝ քվեարկության սենյակ մտնելուն զուգահեռ նշումներ անել։ Նշենք, որ այս տեղամասում գրանցված է 1719 ընտրող, նրանցից 650-ը ժամը 17:00-ի դրությամբ մասնակցել է քվեարկությանը։
«Կրիմինալը գոնե անտարբեր չէ»․ Դանիել Իոաննիսյանը՝ հարցին, թե «որքանով է ընտրություններին ներգրաված տեղական կրիմինալը»
Մենք Գյումրիում արձանագրել ենք 19 խախտում, 14 խախտում՝ Փարաքարում։ Այս մասին ասուլիսում ասել է «Անկախ դիտորդ» առաքելություն ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանը։ Նա նշեց, որ արձանագրել են վիճաբանության 4, բաց քվեարկության՝ 3, դիտորդի իրավունքի խախտման 2 դեպք։ 6 դեպք, երբ քաղաքացին իրավունք չի ունեցել ընտրատեղամասում գտնվելու, բայց եղել է։ 9 դեպք արձանագրվել է վստահված անձի վերաբերյալ․ «Վերջինս հիմնականում կոնկրետ մեկ քաղաքական ուժի մասնակցությամբ է եղել, բայց հիմա դրա մասին հայտարարելը ճիշտ չի լինի, սպասենք 20։00-ին։ Վիճաբանության երեք դեպք է եղել Գյումրիում։ Դեպքերից մեկում քաղաքացուն չի տրվել առաջադրված թեկանածուներից մեկի քվեաթերթիկը, բայց կասկած ունենք, որ այս դեպքը պարբերական բնույթ է կրել, որովհետև մեր արձանագրումից հետո եղան ընտրողներ, որոնք մեզ նույն խախտման մասին ասացին»։ Իոաննիսյանը նշոց, որ 31/37 ընտրական տեղամասում «Անկախ դիտորդի» դիտորդը նկատել է, որ հանձնաժողովի նախագահը այն ընտրողներին, որոնք օգնողի համար չեն դիմել, հանձնաժողովին նախագահն ինքն է առաջարկել օգնողի, դիտորդը պահանջել է, որ նախագահն արձանագրի այդ մասին, նրանք արձանագրել են, հետո որոշել, որ իրենց խանգարում է դիտորդը և հեռացրել են։  «Կան կրկնվող պարբերականությամբ խախտումներ, կան եզակի խախտումներ և այնպիսի խախտումներ, որոնք այսքան տարվա դիտորդության մեջ առաջին անգամ ենք տեսել։ Պետք է այս ամենը ամբողջությամբ մեջ դիտարկենք, այսինքն և նախընտրական ընթացքը, թե ամբողջ ընտրական, թե հաշվարկը», - նշեց նա։ Իոաննիսյանը դժվարացավ ամենակոպիտ խախտումը նշել, բայց նշեց՝ իր կարծիքով՝ գուցե 31/37, 31/70 տեղամասերի խախտումներն են․ «Վերջինում պարբերաբար լարված իրավիճակներ, լեզվակռիվներ են լինում։ Ամեն դեպքում, միակ խնդրահարույցը չեն, բայց քրեական օրենսգրքի հոդվածի մասով սրանք են»։  «Անկախ դիտորդ» առաքելություն ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանը ասուլիսում պատասխանել է լրագրողների հարցին, թե «որքանով է ընտրություններին ներգրաված տեղական կրիմինալը»։  Իոաննիսյանի խոսքով՝ դժվար է պատասխանել այդ հարցին, որովհետև դրանք լատենտային բնույթ կրող են։ Նրա խոսքով՝ այս պահի դրությամբ իրենց ինդիկատորները թույլ են տալիս ասել, որ տեղական կրիմինալը գոնե անտարբեր չէ։  «Սրա ցուցիչներից մեկը՝ եթե գյուղում տրամաբանական է, որ մարդիկ առավոտյան են քվեարկում, որ հետո անցնեն իրենց գործերին, քաղաքում մարդիկ կիրակի առավոտյան երկար են քնում։ Եվ այն թաղամասում որտեղ կրիմինալն ավելի ներկայացված է, այդ թաղամասերում կա մասնակցույթան բաձր մարակարդակ, ընդ որում որոշներում ավելի բարձր քան միջին մակարդակը, ես կասեմ ժամը 20։00-ից հետո, որովհետև եթե հիմա ասեմ միանգամից կհասկանան, որ ուժի վերաբերյալ է խոսքը։ Այս պարագայում իրենք ունենում են իրենց ենթարկեցրած էլեկտորատ և հնարավորինս շուտ են բերում, որ ամբողջ օրվա ընթացքում շատ ժամանակ ունենալու գտնելու այն մարդկանց, որոնք իրենց էլեկտրատից չեն եկել։ Նախքան 2018 թվականը այդ ընդհանուր ցուցանիշն ավելի բարձր էր, քան 2018 թվականից հետո»։