Պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Տարոն Մարգարյանը զրկվեցին անձեռնմխելիությունից։ Քվեարկության արդյունքները հետևյալն են՝  Տարոն Մարգարյան - 67 կողմ, 0 դեմ, Հովիկ Աղազարյան - 65 կողմ, 2 դեմ։ Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը միջնորդագրեր էր ներկայացրել Ազգային ժողովին՝ խնդրելով համաձայնություն տալ նախկինում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության, այժմ անկախ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանին եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Մարգարյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելուն եւ նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն։ Ըստ միջնորդագրի՝ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 2023 թ․ մի քաղաքացի դիմել է Աղազարյանին, որպեսզի նա առանձնապես խոշոր չափերով՝ 200.000-300 .000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց օգտագործի ՀՀ ՍԱՏՄ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ ունեցած ենթադրյալ ազդեցությունը, որպեսզի այդ քաղաքացին կարողանա առանց համապատասխան փաստաթղթերի կամ կեղծ փաստաթղթերով կազմակերպել գյուղատնտեսական կենդանիներ արտահանելու գործընթացը։ Միջնորդագիրը ամբողջությամբ՝ այստեղ։ Ինչ վերաբերում է Տարոն Մարգարյանին, նա, ըստ միջնորդագրի, նպատակ ունենալով պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Երևանի թիվ 64 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն» ՀՈԱԿ-ի զբաղեցրած 6.452,9 քմ մակերեսով համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասից իր մերձավոր Սասունիկ Իսրայելյանի համար հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերել և օրինականացնել 863,34 քմ մակերեսով հողատարածք, Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց հետ նախապես պայմանավորվել է նշված գույքն ապօրինի առանձնացնելու եղանակով դուրս բերել Երևանի քաղաքապետարանի գույքային ֆոնդից և մտցնել Սասունիկ էսրայելյանի գույքային ֆոնդ։ Դրանից հետո, ըստ Դատախազության, այն միացվել է Սասունիկ Իսրայելյանին սեփականության իրավունքով պատկանող՝ Տիտոգրադյան փողոցի 17 հասցեում գտնվող, 0.100409 հա մակերեսով հողամասին, որի արդյունքում 863,34 քմ մակերեսով հողատարածքը Տիտոգրադյան փողոցի 17 հասցեում գտնվող՝ արդեն միախառնված, 0.186743 հա մակերեսով հողամասի կազմում դրվել է օրինական շրջանառության մեջ և դրան հաղորդվել է օրինական տեսք: Միջնորդագիրը ամբողջությամբ՝ այստեղ։
ՔՊ-ն առայժմ չունի որոշում. Կոնջորյանը՝ Աղազարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին |1lurer.am|
1lurer.am: Խորհրդարանում շարունակվում է պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը: Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» պատգամավորական խմբակցության անունից ելույթում ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտարարեց՝ չի տրվի գայթակղությանը և չի խոսի գործի բուն դրվագների մասին՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՔՊ-ն առայժմ չունի որոշում: «Որոշումը կկայացվի, և դրա մասին բոլորդ կիմանաք»,- ասաց Կոնջորյանը՝ հավելելով, որ կուզենար խոսել քաղաքական բովանդակության մասին, որը երեկվանից հնչում է ԱԺ նիստերի դահլիճում: «Ընդդիմությունը լծվել է պարոն Աղազարյանի պաշտպանությանը: Դաշնակցության և պարոն Աղազարյանի հարաբերությունները մի տեսակ հիշեցնում են լատինամերիկյան սերիալները:  Պարոն Աղազարյան, ասում եք՝ ձեզ ենթարկում են քաղաքական հետապնդման, որ ճնշումներ են գործադրում, ասում եք, որ Հայաստանում, ըստ էության, ավտորիտարիզմ է ձևավորվում, և այլն: Եկեք նայենք փաստերին: Դուք հրաժարվել եք կատարել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության հորդորը, հրաժարվել եք դնել Ձեր պատգամավորական մանդատը, դրանից հետո ակտիվորեն իրացրել եք ազատ խոսքի Ձեր իրավունքը ժողովրդավարական երկրում, հետո հիմնադրել եք կուսակցություն, կուսակցության համագումար եք արել և հիմա մտել եք քաղաքական պայքարի մեջ ու հայտարարում եք, որ մասնակցելու եք քաղաքական գործընթացների ու թույլ չեք տալու, որ ներկա իշխանությունը վերարտադրվի: Սա ավտորիտարի՞զմ է: Սա դասական ժողովրդավարություն է: Բռնապետության մեջ այդպե՞ս է լինում»,- ասաց Կոնջորյանը: Նա Աղազարյանին խորհուրդ տվեց պատկերացնել, թե Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության տարիներին ի՞նչ տեղի կունենար իր հետ, եթե նա, օրինակ՝ հանկարծ համարձակվեր չկատարել իշխանության հորդորը ու վայր չդներ մանդատը: «Սա դասական ժողովրդավարություն է, պարո՛ն Աղազարյան, ոչ թե ավտորիտարիզմ, և այդ դասական ժողովրդավարության համար, եթե որևէ անձ կա, որին Դուք ամենաշատը պիտի պարտական լինեք, այդ անձը Նիկոլ Փաշինյանն է, որին դուք ասում էիք, որ իրեն ճանաչելուց հետո նոր սկսել եք հավատալ Քրիստոսին»,- հավելեց պատգամավորը՝ հիշեցնելով, որ Աղազարյանն այսօր ունի պաշտպանվելու բոլոր իրավունքները:  Դիմելով ընդդիմադիր պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանին՝ Կոնջորյանը հարց ուղղեց՝ ինչ կլիներ որևէ պատգամավորի հետ, եթե հանկարծ 2003 թվականին այդ մարդուն ասեին մանդատից հրաժարվիր, և նա չհրաժարվեր: «Մոտակա ռեստորաններից մեկի զուգարանում որքան ժամանակ հետո և հատկապես ինչ տեղի կունենար այդ պաշտոնյայի հետ, պարո՛ն Ռուստամյան: Դա՛ էր ավտորիտարիզմը: Դուք ձեր խմբակցության պատգամավորին (պատգամավոր Գեղամ Նազարյան - խմբ.), որը վատ բան չէր արել, ընդամենը ԱԺ նախագահի հետ գնացել էր գործուղման ու նկարվել էր, այդ մարդուն այնքան հետապնդեցիք, հիմա նա ձեր խմբակցության անդամ չէ այն բանի համար, որ ընդամենը իր աշխատանքն էր կատարել: Որպեսզի ձեր շեֆի որդին դառնա պատգամավոր, միանգամից 3 մարդ պատգամավորական ցուցակում հրաժարվեց իր մանդատից: 3 հոգի իր մանդատից հրաժարվեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին դառնա պատգամավոր: Ինչի՞. որովհետև Լևոն Քոչարյանը շատ օրենսդրական ջիղ ուներ, որովհետև Լևոն Քոչարյանը շատ լավ է տիրապետում նորմատիվ-իրավական ակտերի դիսպոզիցիաներին և իրավական կոլիզիաների ողջ ներկապնակին, և հիմա այստեղ օրենսդրական ակտիվ գործունեություն է ծավալում: Ասվել է՝ արվել է: Ընդդիմադիր ավտորիտարիզմի փառահեղ դրսևորում եք դուք, կենդանի հուշարձանն եք դուք: Դուք ավտորիտարիզմի գրիմ արված դեմքն եք»,- հայտարարեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավարը: Ռուստամյանը տեղից պատասխանեց Կոնջորյանի խոսքերին, ինչից հետո դահլիճից հնչեցին պատասխան արձագանքներ, և իրավիճակը դահլիճում թեժացավ: «Պարոն Մինասյան (Արծվիկ Մինասյան - խմբ.), ասում եք՝ դասական բռնապետություն: Մի հատ նայեք «Մարտի 1»-ը, ի՞նչ քաղաքական հետապնդման մասին է խոսքը: Պարո՛ն Մանուկյան, սրբազանի հետ հարցազրույցն ո՞ւր է: Ընկել եք սրբազանների հետևից: Պարոն Դանիելյան, ինչ կա-չկա, Ոսկեպարի եկեղեցին ուր է, երբ գալիս, ստում էիք մարդկանց, թե այն մնում է Ադրբեջանում»,- հայտարարեց Կոնջորյանը՝ ընդդիմությանը մեղադրելով մարդկանց մոլորեցնելու, նրանց հույզերի հետ խաղալու համար, որպեսզի ՀՀ-ն չունենա սահմանազատված սահման:
14:13 - 27 մարտի, 2025
Եթե ընտրությունից 2 օր առաջ մարդկանց փող են բաժանում, մի կապ փայտ են բաժանում, պետք է աչք փակե՞նք. Արթուր Հովհաննիսյան |1lurer.am|
1lurer.am: Փորձել են ազդել որոշման վրա, քաղաքացու քվեի վրա, և իրավապահ մարմինները պետք է գործեն, և ես կարծում եմ, որ գործում են օրենքի ողջ խստությամբ։ Այդ մասին ԱԺ-ում ասաց ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով Գյումրիում անցկացվելիք ընտրությունից առաջ ընտրակաշառք առաջարկելու դեպքին։  «ՀՀ-ում 2018 թվականից ի վեր որևէ մեկը չի կարող ազդել քաղաքացու ընտրության իրավունքի վրա ոչ օրինական ճանապարհով։ Ինչ վերաբերում է, որ դեպքը տեղի է ունենում ընտրությունից երկու օր առաջ. այսինքն ի՞նչ. եթե ընտրությունից երկու օր առաջ մարդիկ մարդկանց փող են բաժանում, մի կապ փայտ են բաժանում՝ պետք է աչք փակե՞նք։ Գլուխները տալու ենք պատին բոլորի, ովքեր փող են ուզում բաժանել մարդկանց և գնել մարդկանց քվեն»,- նշեց նա։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ ընտրակաշառք տալու, ստանալու, ինչպես նաև ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու առերևույթ հանցագործությունների վերաբերյալ ՀՀ ՆԳՆ քրեական ոստիկանությունից և Ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդումների հիման վրա: Ստացված տվյալների համաձայն՝ ընտրողին առաջարկվել է ընտրակաշառք՝ Գյումրու ավագանու արտահերթ ընտրություններում առաջադրված կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով: Տվյալներ են ստացվել նաև նույն համայնքի ավագանու ընտրություններում առաջադրված կուսակցության անդամի, ինչպես նաև լիազոր ներկայացուցչի կողմից բարեգործության անվան տակ ընտրողներին որպես ապրանք վառելափայտ տալու, փողոցների խճապատման աշխատանքներ կատարելու, տարազների և այլ գույքի ձեռքբերման համար գումար խոստանալու մասին:
14:08 - 27 մարտի, 2025
ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքն ամբողջությամբ ընդունվեց՝ չնայած ընդդիմության պնդմանը, որ այն բաժակաճառ է
«Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» նախագիծն ընդունվեց երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ: ԱԺ-ն այն ընդունեց 64 կողմ, 7 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով: «Հայաստան» խմբակցությունը դարձյալ չմասնակցեց քվեարկությանը, ինչպես չէր մասնակցել առաջին ընթերցմամբ քվեարկությանը: Հիշեցնենք, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ փոխվել է օրենքի նախագծի նախաբանը. «Հայաստանի Հանրապետությունը, նպատակ ունենալով զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, բարձրացնել հասարակության բարեկեցությունը, ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, դիմակայունությունը և իրավունքի գերակայությունը, հայտարարում է Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»: Ի սկզբանե նախաբանը ձևակերպված էր հետևյալ կերպ. «Հայաստանի Հանրապետությունը, արտահայտելով Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կամքը, խնդիր դնելով Հայաստանի Հանրապետությունը դարձնել անվտանգ, ապահով, զարգացած, բարեկեցիկ երկիր, հայտարարում է Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»: Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հարց հնչեցրեց, թե ինչու է նախագծից հանվել «արտահայտելով Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կամքը» հատվածը, նախագիծը ներկայացնող, նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ այդ նախադասությունը հանելը չի նշանակում, որ այս նախագիծը չի արտահայտում ժողովրդի կամք. «ԱԺ կողմից ընդունված ակտերը արտահայտում են ժողովրդի կամքը. կարող էր այն ընդգրկված լինել օրինագծում, կարող էր և չլինել»: Ըստ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի՝ այս օրենքը իր տեսքով չի կարող համարվել իրավական ակտ, այլ ավելի շատ հիշեցնում է բաժակաճառ:
11:01 - 26 մարտի, 2025
ՔՊ-ից պահանջում ենք գնահատական տալ Անդրանիկ Քոչարյանի վարվելակերպին լրագրող Հռիփսիմե Ջեբեջյանի հետ շփվելիս․ լրագրողական կազմակերպություններ
Երեկ՝ մարտի 20-ին, Ազգային ժողովում հերթական անգամ դրսևորվել է խիստ մտահոգիչ, անթույլատրելի վերաբերմունք լրագրողի նկատմամբ։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, նկատելով, որ իր հետ ճեպազրույց նախաձեռնած մի խումբ թղթակիցներին միացել է նաև «Tribune.am» կայքի լրատվական ծառայության ղեկավար Հռիփսիմե Ջեբեջյանը, պահանջել է, որ վերջինս այլ տեղ կանգնի և չխանգարի, իսկ երբ լրագրողը փորձել է պարզաբանում ստանալ այդ վերաբերմունքի առնչությամբ, պատգամավորը հորդորել է նրան «մաքրել շրթունքները»։ Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտում ենք բարձրաստիճան պաշտոնյայի այս սանձարձակ պահվածքը՝ արձանագրելով, որ Հռիփսիմե Ջեբեջյանի հանդեպ կիրառվել է և՛ մասնագիտական գործունեությամբ, և՛ սեռով պայմանավորված խտրականություն։ Առանձնակի վրդովմունք է առաջացնում այն, որ Անդրանիկ Քոչարյանը միջադեպից հետո հրաժարվել է ներողություն խնդրել լրագրողից և, ըստ հետագա իր մեկնաբանությունների, չի պատրաստվում դա անել։ Մինչդեռ նա այն պաշտոնյաներից է, որն առավել հաճախ է թիրախավորում և նսեմացնում լրագրողներին, այդ թվում՝ Հռիփսիմե Ջեբեջյանին։ Այս տիպի կոնֆլիկտները դարձել են խորհրդարանի առօրյայի անբաժանելի մաս։ Բազմիցս բարձրաձայնել ենք պատգամավոր-լրագրող հարաբերություններում առկա խիստ լարվածության և անհանդուրժողականության մասին, երբ իշխող ուժի ներկայացուցիչներն անվայելուչ վարքագիծ են ցուցաբերում ու վիրավորում ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների թղթակիցներին, իսկ ընդդիմադիր գործիչները նույն պահվածքը դրսևորում են իշխանամետ լրատվամիջոցների աշխատակիցների նկատմամբ։ Ընդ որում, որպես կանոն, նման կոնֆլիկտներն անհետևանք են մնում խորհրդարանականների համար․ մինչ այժմ նրանցից ոչ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվել։ Այս առումով առավել քան հրատապ է դարձել ԱԺ պատգամավորական էթիկայի հանձնաժողովի ձևավորման հետ կապված խնդիրների լուծումը։ Ելնելով վերոգրյալից՝ պահանջում ենք․ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից և դրա ԱԺ խմբակցությունից՝ քննարկման առարկա դարձնել և գնահատական տալ պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի վարվելակերպին, որը նա դրսևորել է լրագրող Հռիփսիմե Ջեբեջյանի հետ շփվելիս, և հրապարակայնորեն հայցել վերջինիս ներողամտությունը, ԱԺ ղեկավարությունից և բոլոր խմբակցություններից՝ նախաձեռնել պատգամավորական էթիկայի հանձնաժողով ձևավորելու գործընթաց և այդ նպատակով իրականացնել անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխություններ։ ԽՈՍՔԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿՈՄԻՏԵԵՐԵՎԱՆԻ ՄԱՄՈՒԼԻ ԱԿՈՒՄԲՄԵԴԻԱ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆԲԱԶՄԱԿՈՂՄԱՆԻ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ – ՀԱՅԱՍՏԱՆՀԱՆՐԱՅԻՆ ԼՐԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ԱԿՈՒՄԲ«ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐ ՀԱՆՈՒՆ ԱՊԱԳԱՅԻ» ՀԿ«ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐ ՀԱՆՈՒՆ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ» ՀԿԳՈՐԻՍԻ ՄԱՄՈՒԼԻ ԱԿՈՒՄԲ