Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատմանն ու սահմանների բացմանը․ Արարատ Միրզոյանը՝  թուրքական «Անադոլու» գործակալությանը
21:15 - 15 մարտի, 2022
Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատմանն ու սահմանների բացմանը․ Արարատ Միրզոյանը՝ թուրքական «Անադոլու» գործակալությանը
Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել «Անադոլու» գործակալությանը, որը ներկայացված է ստորև.
Ի՞նչ կցանկանայիք նշել Անթալիայի դիվանագիտական ​​ֆորումին Ձեր մասնակցության մասին:
Նախ, ցանկանում եմ հիշեցնել նախորդ ամիսների ընթացքում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տեղի ունեցած զարգացումների կարևոր դրվագները։ Երկու երկրների ղեկավարները՝ վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Էրդողանը, հրապարակային հայտարարություններ էին փոխանակել՝ երկու երկրների միջև բանակցություններ սկսելու պատրաստակամություն հայտնելով։
Ավելի ուշ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկխոսության գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակվեցին։ Նրանք արդեն երկու հանդիպում են ունեցել, համապատասխանաբար՝ Մոսկվայում և Վիեննայում, որոնց ընթացքում պայմանավորվել են շարունակել առանց նախապայմանների բանակցությունները՝ միտված հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանը:
Ես Անթալիա այցելեցի և մասնակցեցի Անթալիայի դիվանագիտական ​​ֆորումին՝ ևս մեկ անգամ վերահաստատելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքական կամքը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման հասնելու և տարածաշրջանում խաղաղ և կայուն զարգացման դարաշրջան բացելու վերաբերյալ։
Ինչպե՞ս կգնահատեք Թուրքիայի և Հայաստանի միջև ընթացող կարգավորման գործընթացը:
Ընդհանուր առմամբ, մենք այն դրական ենք գնահատում։ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատմանն ու սահմանների բացմանը։ Ուրախ էի իմ թուրք գործընկերոջից լսել, որ իրենց կողմից նույնպես կա քաղաքական կամք՝ գործընթացը տանելու այդ նպատակին։ Կարծում եմ՝ հիմա, երբ իրադարձություններն աշխարհում շատ արագ են զարգանում, մենք չպետք է վարանենք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել։
Որո՞նք են կարգավորման գործընթացի օգուտները հայ և թուրք ժողովուրդների համար:
Մարդիկ արդեն իսկ օգտվում են Երևան-Ստամբուլ ուղիղ չվերթներից։ Սահմանների բացումն իր դրական ազդեցությունը կունենա երկու երկրների միջև կոմունիկացիոն հաղորդակցության, առևտրատնտեսական հարաբերությունների, մարդկանց միջև շփումների և, ընդհանրապես, տարածաշրջանում կայունության վրա։
Թուրքիայի և Հայաստանի միջև փոխադարձ պաշտոնական այցեր կլինե՞ն։ Դուք թուրք պաշտոնյաներին Հայաստան այցելելու հրավեր ուղարկե՞լ եք կամ հրավեր ստացե՞լ եք այցելելու Թուրքիա։
Ընդգծեմ, որ սա Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի առաջին այցն է Թուրքիա վերջին տասնամյակում։ Ավելորդ է նշել, որ եթե կարգավորման գործընթացը հարթ ընթանա և մենք հասնենք դրական արդյունքների, կարող են փոխայցելություններ լինել։
Ի՞նչ կարող եք ասել մեզ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հայ ժողովրդի մոտեցման մասին:
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի բնակչությունը ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Դա արտացոլված է նաև հասարակական կարծիքի վերաբերյալ հարցումներում։ Իհարկե, և՛ հայկական, և՛ թուրքական հասարակություններում կան խմբեր, որոնք, այսպես ասեմ, թերահավատորեն են վերաբերվում այս գործընթացին։
Երկու կողմերի պաշտոնյաները պետք է քաղաքական առաջնորդություն ստանձնեն այս խնդիրները հասցեագրելու ուղղությամբ: Նախարար Չավուշօղլուի հետ իմ հանդիպման ընթացքում մենք կարծիքներ ենք փոխանակել որոշակի զգայուն կետերի վերաբերյալ, և ես հույս ունեմ, որ դրանք հաշվի կառնվեն։

Armenia is ready to establish diplomatic ties, open borders with Turkey. FM Ararat Mirzoyan in an interview with "Anadolu" agency
21:15 - 15 March, 2022
On the margins of the Antalya Diplomatic forum, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had an interview with the Anadolu agency, which is presented below:
Question: What would you like to express about your participation at the Antalya Diplomacy Forum?
Answer: I want to walk you through the highlights of the developments between Armenia and Turkey during the previous months. The leaders of the two countries – Prime Minister Pashinyan and President Ergodan exchanged public statements, expressing readiness to launch talks between the two countries. Later the two countries appointed Special Representatives for the dialogue between Armenia and Turkey.
They have already had 2 meetings respectively in Moscow and Vienna agreeing to continue negotiations without preconditions aimed at full normalization of the relations.
I paid a visit to Antalya to participate in the Antalya Diplomacy Forum to reiterate once again the political will of the Government of the Republic of Armenia to achieve full normalization of relations with Turkey and open the era of peaceful and sustainable development in the region.
Question: How would you evaluate the ongoing normalization process between Turkey and Armenia?
Answer: Overall, we consider it positive. Armenia is ready to establish diplomatic relations and to the opening of the borders with Turkey. I was glad to hear from my Turkish counterpart that there is a political will on their side to lead the process to that end as well. Amid the rapidly developing situation in the world, I do believe we should not hesitate to undertake concrete steps.
Question: What are the benefits of the normalization process for Armenian and Turkish people?
Answer: People are already benefiting from direct flights between Yerevan and Istanbul. Opening of the borders will have its positive impact on the connectivity, trade and economic relations between the two countries, people to people contacts and overall stability in the region.
Question: Are there going to be reciprocal official visits between Turkey and Armenia? Did you extend an invitation to Turkish officials to visit Armenia or received an invitation to visit Turkey?
Answer: Let me emphasize that this is the first visit of a high-level official of Armenia to Turkey in a decade. Needless to mention that if the process of normalization proceeds smoothly and we achieve positive results, mutual visits can take place.
Question: What can you tell us about the Armenian people’s approach to the normalization process?
Answer: Generally, the population of Armenia wants to normalize relations with Turkey. It is reflected in public opinion polls, as well. Of course, both in Armenian and Turkish societies, there are certain groups that, let me say, are skeptical about this process. Officials from both sides should take political leadership to address these issues. During my meeting with Minister Chavushoglu, we have exchanged views on certain sensitivities and I hope that they will be taken into account.