Վիտալի Բալասանյանը Բերձոր այցելել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և ադրբեջանական կողմի հետ․ Արցախի Անվտանգության խորհուրդը հայտնում է այցի նպատակը
12:38 - 10 օգոստոսի, 2022
Վիտալի Բալասանյանը Բերձոր այցելել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և ադրբեջանական կողմի հետ․ Արցախի Անվտանգության խորհուրդը հայտնում է այցի նպատակը |tert.am|
tert.am: Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի՝ Բերձոր այցի վերաբերյալ Tert.am-ը հարցում էր ուղարկել ԱԽ գրասենյակ, հարցնելով, թե  արդյոք ԱՀ ԱԽ քարտուղարը   ադրբեջանցի պաշտոնյաների և ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Է այցելել Բերձոր, ի՞նչ նպատակով և արդյոք պահանջ ներկայացվե՞լ է Բերձորի և Աղավնոյի բնակիչներին չայրել իրենց տները։
Ի պատասխան հարցման, Արցախի անվտանգության խորհրդից պատասխանել են․«Ներկայացված՝ թվով 3 հարցերի վերաբերյալ մեկնաբանություններ չկան։
Անդրադառնալով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի՝ քաղաք Բերձոր կատարած այցելությանը, այն պայմանավորված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված՝ Արցախը Հայաստանին կապող նոր երթուղու շինարարության ընթացքին ծանոթանալու նպատակով և տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի, ինչպես նաև ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ համատեղ»։
Հիշեցնենք, որ Aravot.am–ին Բերձորի բնակիչը պատմել էր, որ Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը  ադրբեջանցի պաշտոնատար անձանց հետ շրջել է Բերձորում ու ցույց տվել առաջիկա օրերին ադրբեջանցիներին հանձնվող բերձորցիների տները:

Vitaly Balasanyan visited Berdzor with the Russian peacekeeping troops and the Azerbaijani side, Artsakh Security Council informs the purpose of the visit |tert.am|
12:38 - 10 August, 2022
Regarding the visit of Artsakh security council secretary Vitaly Balasanyan to Berdzor, Tert.am sent an inquiry to the Security Council office, asking if Balasanyan visited Berdzor accompanied by Azerbaijani officials and Russian peacekeepers, for what purpose and whether a request was made to the residents of Aghavno and Berdzor not to burn their houses.
In response to the inquiry, the Security Council of Artsakh replied:
"There are no comments on the 3 questions presented. Referring to Balasanyan's visit to Berdzor, it is conditioned by the tripartite declaration of November 9, 2020, in order to get acquainted with the progress of the construction of the new route connecting Artsakh to Armenia, and took place together with the Russian peacekeeping troops stationed in the Republic of Artsakh, as well as representatives of the Azerbaijani side."
Earlier a Berdzor resident told Aravot.am that the Secretary of the Artsakh Security Council, Vitaly Balasanyan, visited Berdzor with Azerbaijani officials and showed the houses of Berdzor residents that will be handed over to the Azerbaijanis in the coming days.