Արարատ Միրզոյանը և Իգոր Խովաևը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ
18:17 - 14 նոյեմբերի, 2022
Նոյեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծմանն առնչվող վերջին զարգացումները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների վերջին եռակողմ հանդիպմանն ու ընդունված համատեղ հայտարարությանը:
Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը շեշտել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից զերծ մնալու կողմերի հանձնառության կարևորությունը՝ նշելով, որ Ադրբեջանն իր ագրեսիվ վարքագծով և առավելապաշտական նկրտումներով շարունակում է խոչընդոտել տարածաշրջանում կայուն ու երկարաժամկետ խաղաղության հաստատումը:
Արարատ Միրզոյանը և Իգոր Խովաևը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:

Ararat Mirzoyan and Igor Khovaev exchanged ideas on the border delimitation process between Armenia and Azerbaijan
On November 14, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan received the Russian Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Igor Khovaev, the special representative of the Russian Foreign Minister for supporting the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
During the meeting, the latest developments related to the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan and the resolution of the Nagorno Karabakh issue were discussed.
The interlocutors referred to the last tripartite meeting of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan held in Sochi on October 31 and the joint statement adopted.
In this context, Ararat Mirzoyan stressed the importance of the commitment of the parties to refrain from the use of force or the threat of force, noting that Azerbaijan continues to hinder the establishment of stable and long-term peace in the region with its aggressive behavior and fanatical aspirations.
Ararat Mirzoyan and Igor Khovaev also exchanged thoughts on the border demarcation process between Armenia and Azerbaijan, as well as the unblocking of transport infrastructures in the region.