Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ Ադրբեջանի հարվածները պետք է դիտարկել ՌԴ-ի դեմ․ Դավիթ Բաբայան |24news.am|
24news.am: Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ Ադրբեջանի հարվածները պետք է դիտարկել ՌԴ-ի դեմ․ Ալիևի խոսքերն իրականությանը չեն համապատասխանում, քանի որ իրենց պետական քաղաքականության կարևորագույն ուղղությունների մի մասն է ՌԴ-ին հարվածելը։ Իհարկե, նրանք պետական մակարդակով ոչինչ չեն ասում, բայց առանձին գործիչների, վերլուծաբանների միջոցով հակառուսական մեծ արշավ են սկսել: Այս մասին ասաց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությանը, որ պատրաստ է խոսել ԼՂ-ում ապրող հայերի հետ, բայց ոչ այնպիսի մարդկանց հետ, ինչպիսին Ռուբեն Վարդանյանն է, նա ուղարկվել է շատ հստակ օրակարգով:
Բաբայանի խոսքերով, ՌԴ-ի հետ որևէ գաղտնի օրակարգ չկա, ՌԴ-ն կողմ է, որ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները կարգավորվեն, միաժամանակ հասկանալով, որ Արցախի հարցը հիմա բարդ է լուծել, այն պետք է թողնել ապագային, Ադրբեջանն էլ փորձում է առիթից օգտվել։
Անդրադառնալով Ալիևի այն հայտարարությանը, որ Բաքվի համար անընդունելի է, որ խաղաղության պայմանագրում նշվի ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ Ալիևը շատ բան կարող է ասել, եթե ՀՀ-ն ընդունի նրանց ասածը, ապա մենք, որպես ժողովուրդ, կդադարենք գոյություն ունենալ, պետք է այս հարցում սկզբունքորեն պաշտպանենք մեր շահը:
«ՀՀ իշխանությունը պետք է ամեն ինչ անի, որ պայմանագրում վերապահում լինի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասով, Արցախը չի´ եղել և չի´ լինելու Ադրբեջանի կազմում»,- ասաց Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ նոյեմբերի 17-ին, Իլհամ Ալիևը հայտարարել է. «Կարծում եմ՝ կարևոր է, որ Հայաստանը հստակ հայտարարի, թե իրականում ինչ է ուզում։ Եթե նրանք ուզում են խոսել Ղարաբաղում հայերի իրավունքների ու անվտանգության մասին, չի ստացվի։ Մենք պատրաստ ենք այս մասին խոսել Ղարաբաղի հայերի հետ, բայց ոչ Մոսկվայի կողմից ուղարկված Վարդանյանի նմանների [Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի-խմբ․], որոնց գրպանում ռուս ժողովրդից գողացված միլիարդավոր փողեր կան։
Նրան Մոսկվայից ուղարկել են Ղարաբաղ շատ հստակ օրակարգով։ Պատրաստ ենք խոսել Ղարաբաղում ապրող եւ այնտեղ ապրել ցանկացող մարդկանց հետ։ Ի դեպ, այս գործընթացը սկսվել է։ Եթե նոր նշված որոշ երկրներից, այսինքն՝ դրսից միջամտություն չլիներ, և այդ գործընթացը կասեցնելու փորձեր չլինեին, ապա կարծում եմ, որ գործընթացը կարող էր ավելի դինամիկ լինել»։
Ալիևը նաև հայտարարել է, թե Հայաստանը ցանկանում է «Ադրբեջանում բնակվող հայերի» հետ կապված խնդիրները ներառել խաղաղության պայմանագրում։ «Չի լինի։ Դա անհնար է։ Մենք սրան չենք համաձայնի։ Ուստի մեզ անհրաժեշտ է Հայաստանի կառավարության միանգամայն հստակ դիրքորոշումն իր օրակարգի վերաբերյալ։ Ես վերջերս ասացի, որ եթե նրանք խաղաղություն են ուզում, մենք էլ խաղաղություն ենք ուզում։ Եթե   նրանք խաղաղություն չեն ուզում, ապա դա իրենց ընտրությունն է։ Մենք երեսուն տարի խաղաղություն չենք ունեցել, և Հայաստանը չպետք է մոռանա, թե ինչով է դա ավարտվել», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

22:49 - 18 November, 2022
Azerbaijan's attacks against Ruben Vardanyan should be considered against Russia. Aliyev's words do not correspond to reality, because one of the most important directions of their state policy is to attack Russia. Of course, they don't say anything at the state level, but they started a big anti-Russian campaign through individual figures and analysts. Artsakh Minister of Foreign Affairs Davit Babayan said this, referring to the statement of the President of Azerbaijan that he is ready to talk with Armenians living in Nagorno-Karabakh, but not with people like Ruben Vardanyan, he was sent with a very clear agenda.
According to Babayan, there is no secret agenda with the Russian Federation, and it is in favor of regulating the relations between Armenia and Azerbaijan, at the same time understanding that the Artsakh issue is difficult to solve now, it should be left to the future, and Azerbaijan is also trying to take advantage of the opportunity.
Referring to Aliyev's statement that it is unacceptable for Baku to mention the rights and security of the NK people in the peace agreement, Davit Babayan noted that Aliyev can say a lot if RA accepts what they say, then Armenians will cease to exist and there's a need to fundamentally protect local interest interests.
"The Armenian government should do everything to make a reservation in the agreement regarding the territorial integrity of Azerbaijan, Artsakh was not and will not be a part of Azerbaijan," said Babayan.
It should be reminded that on November 17, Ilham Aliyev announced: "I think it is important that Armenia clearly declares what it really wants. If they want to talk about the rights and security of Armenians in Karabakh, it will not work. We are ready to talk about this with the Karabakh Armenians, but not with the likes of Vardanyan sent by Moscow [Artsakh State Minister Ruben Vardanyan-ed.], who have billions of money stolen from the Russian people in their pockets.
He was sent from Moscow to Karabakh with a very clear agenda. We are ready to talk with people living in Karabakh and those who want to live there. By the way, this process has started. If there was no intervention from some of the countries just mentioned, that is, from outside, and if there were no attempts to stop the process, then I think the process could have been more dynamic."
Aliyev also stated that Armenia wants to include the issues related to "Armenians living in Azerbaijan" in the peace agreement. "It won't happen. It is impossible. We will not agree to this. Therefore, we need a very clear position of the Armenian government regarding its agenda. I recently said that if they want peace, we want peace too. If they don't want peace, that's their choice. We have not had peace for thirty years, and Armenia should not forget how it ended," said the President of Azerbaijan.