Բաքուն խոչընդոտում է ՄԱԿ-ի կողմից Արցախ առաքելություն ուղարկելու Երևանի առաջարկը․ ՀՀ ՄԻՊ |azatutyun.am|
10:59 - 28 դեկտեմբերի, 2022
azatutyun.am: Ադրբեջանական կողմը մինչ այս պահը կարողանում է խոչընդոտել ՄԱԿ-ի կողմից Արցախ առաքելություն ուղարկելու Հայաստանի առաջարկը, «Ազատության» հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե կարողացե՞լ են համոզել միջազգային գործընկերներին, որ գնան Արցախ և տեղում հասկանան իրավիճակը։
Գրիգորյանն ասաց, որ հարցը քննարկել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի նախագահի հետ, Հայաստանի արտգործնախարարությունն է նաև նման առաջարկ ուղարկել։
«Օրինակ, վերջերս մեր զեկույցը Լաչինի կիջանցքի փակման մասով, որ ուղարկել էինք, շատ հարցեր հենց դրա մասին էին, հարցնում էին՝ «իսկ կա՞ որևէ միջազգային կազմակերպություն, որ գետնի վրա այնտեղ տեղում է և կարող եք հաստատել»։ Սա էլ ևս մեկ անգամ մեր պնդումը վերահաստատելու, կամ առաջարկը ներկայացնելու առիթ էր»,- ասաց Պաշտպանը։
Միակ կազմակերպությունը, որ Ստեփանակերտում ներկայացված է, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն է, ասաց Գրիգորյանը՝ միևնույն ժամանակ շեշտելով՝ այն ունի շատ սահմանափակ և շատ կոնկրետ նեղ, հումանիտար մանդատ, և կազմակերպությունը հսկայական բարդությունների առաջ է կանգնում ադրբեջանական կողմի ոչ համագործակցային գործելակերպի պայմաններում։
«Արտաքին գործերի նախարարությունը նույնպես էս առաջարկությունն արել է և այս նախաձեռնությունը շատ կոնկրետ ուղարկել էր և Ադրբեջանը մինչ այս պահը կարողանում է բլոկ անել նախաձեռնությունը, որ գա նման առաքելություն», - ասաց Պաշտպանը՝ եզրափակելով․ - «Հետևաբար ստացվում է, որ ՄԱԿ-ի մարմինների աշխատանքն այնքան էլ հեշտ չէ և այդքան մարդու իրավուքնների պաշտպանության առաջնահերթություններն այնքան էլ սահուն չեն առաջ գնում։ Այստեղ շատ երկար դիվանագիտական աշխատանք է պետք»։
Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով շրջափակման մեջ է հայտնվել Արցախի 120 000 բնակիչ, այդ թվում՝ 30 000 երեխա։ 1100 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ 270 անչափահաս, չի կարողանում Հայաստանից վերադառնալ Արցախ։
350 հիվանդ չի կարողանում բուժում ստանալ Հայաստանում: 21 հիվանդ, այդ թվում՝ երեխաներ, վերակենդանացման բաժանմունքում են: Այս օրերի ընթացքում շտապ բուժօգնության կարիք ունեցող երկու հայ և 4 օտարերկրացի է միայն Կարմիր խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել Հայաստան, իսկ Արցախում բուժօգնության կարիք ունեցող և ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը մահացել է։

Until now, the Azerbaijani side is able to block Armenia's proposal to send a mission to Artsakh by the United Nations, Armenian Human Rights Defender Kristine Grigoryan said in an interview with Azatutyan, answering the question whether they were able to convince international partners to go to Artsakh and understand the situation on the spot.
Grigoryan said that he discussed the issue with the UN Human Rights Council President, and the Ministry of Foreign Affairs of Armenia also sent such a proposal.
"For example, recently we sent our report on the closure of the Lachin Corridor, and many questions were about it, they asked: "Is there any international organization that there and you can confirm it?" This was once again an opportunity to reaffirm our claim, or present the proposal," said the Human Rights Defender.
The only organization that is represented in Stepanakert is the International Committee of the Red Cross, said Grigoryan, emphasizing at the same time that it has a very limited and particular, narrow, humanitarian mandate. The organization is facing enormous difficulties in the conditions of non-cooperative practices of the Azerbaijani side.
"The Ministry of Foreign Affairs also made this proposal and sent this initiative very specifically, and until now Azerbaijan is able to block the initiative for such a mission to come," said the Defender, concluding. - "Consequently, it turns out that the work of the UN bodies is not so easy and the priorities of the protection of human rights are not progressing so smoothly. A very long diplomatic work is needed here."
It should be reminded that since December 12, Azerbaijan has closed the Lachin Corridor connecting Artsakh to Armenia, as a result of which 120,000 residents of Artsakh, including 30,000 children, are under blockade. 1100 civilians, including 270 minors, cannot return from Armenia to Artsakh.
350 patients cannot receive treatment in Armenia. 21 patients, including children, are in the intensive care unit. During these days, two Armenians and 4 foreigners in need of emergency medical care were transferred to Armenia only through the mediation of the Red Cross, and one of the patients in Artsakh who needed medical care and was in critical condition died.