ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
16:43 - 17 փետրվարի, 2023
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, պատվիրակության անդամներն այսօր հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի հետ:
Ողջունելով հյուրին` Ռուբեն Ռուբինյանն արժևորել է Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը և կառույցի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալն ընդգծել է ՀՀ-ԵԽ փոխգործակցության բարձր մակարդակը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներ:
Հայ խորհրդարանականները հյուրի ուշադրությունը հրավիրել են ավելի քան երկու ամիս Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագրին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը շարունակելու մի շարք ուղղություններով արդյունավետ համագործակցությունը:

At the meeting with the Deputy Secretary General of the Council of Ministers, the process of regulating Armenia-Turkey relations was discussed
16:43 - 17 February, 2023
Vice-Chairman of the National Assembly, head of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Ruben Rubinyan, and members of the delegation met today with the Deputy Secretary General of the Council of Europe, Bjørn Berge.
Welcoming the guest, Ruben Rubinyan appreciated the cooperation with the Council of Europe and the structure's support for the process of democratic reforms in Armenia.
Expressing gratitude for the reception, the Deputy Secretary General of the Council of Europe emphasized the high level of RA-CE interaction.
Regional issues were also discussed during the meeting.
The Armenian parliamentarians drew the guest's attention to the blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan for more than two months and the resulting humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh.
Reference was made to the 2023-2026 action plan of the Council of Europe for Armenia.
Thoughts were also exchanged on the process of normalization of Armenia-Turkey relations.
The parties reaffirmed their commitment to continue effective cooperation in a number of directions.