Խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգեց մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը |armenpress.am|
armenpress.am:  ՀՀ ազգային ժողովը շարունակում է փետրվարի 28-ին մեկնարկած հերթական նիստի աշխատանքները:
Մարտի 1-ի նիստի մեկնարկին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն առաջարկեց 1 րոպե լռությամբ հարգել զոհվածների հիշատակը:
Հայաստանում 2008 թվականի փետրվարի 19-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո երկրում զանգվածային բողոքի ցույցեր էին սկսվել: Բողոքի ակցիաները ղեկավարում էր ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը. նա և նրա կողմնակիցները համաձայն չէին ընտրությունների արդյունքների հետ, որոնց համաձայն՝ նախագահ էր ընտրվել Սերժ Սարգսյանը: Ցուցարարները վրաններ էին տեղադրել Երևանի Ազատության հրապարակում և երթեր ու ակցիաներ էին իրականացնում մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում: 2008 թվականի մարտի 1-ին զանգվածային անկարգություններ ու բախումներ տեղի ունեցան ցուցարարների և ոստիկանների միջև, ինչի հետևանքով զոհվեց 10 մարդ: Զոհերից 2-ը ոստիկանության աշխատակիցներ էին:

Parliament holds moment of silence in honor of the victims of March 1st
Lawmakers held a moment of silence in commemoration of the victims of the 2008 post-election unrest in Yerevan.
Speaker of Parliament Alen Simonyan asked MPs to observe the moment of silence at the March 1 plenary session.
Eight protesters and two police officers were killed in the violent suppression of anti-government street protests that followed a disputed presidential election held in February 2008 which saw Serzh Sargsyan take office. Former President Levon Ter-Petrosyan, the main opposition candidate in the ballot, rallied his supporters to protest against alleged vote rigging.
Ter-Petrosyan's supporters held nonstop rallies in Liberty Square until they were forcibly dispersed by riot police early on March 1, 2008.