ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ալիևի ելույթի վերաբերյալ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այսօրվա ելույթի վերաբերյալ։ Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
««Ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու»,- սա մեջբերում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի 2023 թվականի մարտի 18-ին ունեցած ելույթից:
Այս հայտարարությունն Ալիևն արել է Լեռնային Ղարաբաղի Թալիշ գյուղում, որը 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հայաթափվել է:
Ինչպես Թալիշում, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հայաթափված այլ շրջաններում Ադրբեջանն անթաքույց կերպով իրականացնում է վերաբնակեցման ծրագրեր՝ փորձելով վերացնել հայկական հետքը Լեռնային Ղարաբաղի՝ իր վերահսկողության տակ անցած տարածքներից: 90-ականների սկզբին նման ճակատագրի արժանացել են նաև Շահումյանի շրջանը, Գետաշենի ենթաշրջանը, հայկական հոծ բնակչություն ունեցող այլ բնակավայրեր:
Ադրբեջանի վերը նշված գործողություններն ուղիղ հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետին, համաձայն որի ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո:
Ապօրինի վերաբնակեցման քաղաքականությամբ և Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն ահաբեկելու գործելակերպով պաշտոնական Բաքուն ամեն ինչ անում է եռակողմ հայտարարության վերը հիշատակված դրույթի կատարումն անհնարին դարձնելու համար:
Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է տարածաշրջանում խաղաղությունն անհնար դարձնելու համար: 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներն ընդունել են հայտարարություններ, համաձայն որոնց Հայաստանն ու Ադրբեջանը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրի հիման վրա ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, և երկու երկրների միջև սահմանազատման գործընթացը պիտի տեղի ունենա բացառապես այս հենքի վրա: Չնայած սրան, մարտի 18-ին Ադրբեջանի նախագահը կրկին հայտարարել է, թե սահմանազատումը պիտի տեղի ունենա Ադրբեջանի առաջադրած պայմաններով և երկար ժամանակ շարունակաբար խոսում է ինչ-որ պատմական քարտեզների մասին:
Ադրբեջանը ոչ միայն օկուպացիայի տակ է պահում Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. մայիսի 12-ին, նոյեմբերի 17-ին, 2022թ. սեպտեմբերին ապօրինի բռնազավթած ինքնիշխան տարածքները, այլև ներմուծել է այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթը և Հայաստանի Հանրապետության գործնականում ողջ տարածքը հայտարարում է ադրբեջանական հող:
Սա նշանակում է բացահայտ նկրտումների արտահայտում Հայաստանի Հանրապետության գործնականում ողջ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Ադրբեջանը նաև սպառնում է Հայաստանին, եթե վերջինս այդ նկրտումները չընդունի:
Ադրբեջանը շարունակում է տարբեր ձևաչափերով ընդունած եռակողմ և քառակողմ հայտարարությունների կոպտագույն ոտնահարումները և գործնականում չի մնացել այդ հայտարարությունների մի դրույթ, որն այս պահի դրությամբ Ադրբեջանը խախտած չլինի՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակումով սկսած, հայ գերիներին, պատանդներին, այլ պահվող անձանց մինչև օրս ապօրինի անազատության մեջ պահելով շարունակած, և տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը միջանցքային անհիմն խոսույթով խոչընդոտելով ավարտած:
Դեռ ավելին, Ադրբեջանի նախագահը խախտել է 2023 թվականի փետրվարի 18-ին իր իսկ կողմից բարձրաձայնած պարտավորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության հետ քննարկել նրանց իրավունքների և երաշխիքների հարցը:
Այդ հայտարարությունից ընդամենը մի քանի շաբաթ անց Ադրբեջանը հայտարարեց, թե պատրաստվում է քննարկել «Ղարաբաղի հայության ինտեգրացիայի» հարցը, իսկ Թալիշում արած հայտարարությունները, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, մարտի 5-ի ահաբեկչությունը վկայում են, որ Ադրբեջանի մտադրությունն է լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հայության առնվազն ասիմիլյացիայի հարցը, և պաշտոնական Բաքվի կողմից ԼՂ հայության ցեղասպանության ենթարկելու նախապատրաստությունների մասին Հայաստանի ահազանգերը չպետք է անտեսվեն միջազգային հանրության կողմից:
Վերջին շրջանի խոսույթում Ադրբեջանը նոր մեղադրանք է գտել Հայաստանի Հանրապետության հասցեին՝ նրան մեղադրելով մոնոէթնիկ լինելու մեջ և փորձ անելով ստեղծել տպավորություն, թե, ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը բազմաէթնիկ երկիր է: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն 4 ազգային փոքրամասնությունները մանդատ ունեն երկրի բարձրագույն օրենսդիր իշխանության կազմում, իսկ իրեն բազմազգ համարող Ադրբեջանում որևէ նման կարգավորում չկա:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության գնահատականը միանշանակ է. Ադրբեջանն իր ագրեսիվ խոսույթով և գործելակերպով Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու և Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիայի նախապատրաստություններ է տեսնում:
Ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը, միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաև` Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների և քաղաքականության հասցեական դատապարտումը: Միևնույն ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունն արտահայտում է իր վստահությունը խաղաղության օրակարգին՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի, 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ և 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի քառակողմ հայտարարությունների հիման վրա»:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, թե որպեսզի Հայաստանը «հանգիստ ապրի 29 հազար քառակուսի կմ տարածքում», կա մեկ պայման, այն է՝ ընդունել իրենց պայմանները․ «Պաշտոնապես ճանաչել Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածք, ստորագրել խաղաղության պայմանագիր և դելիմիտացիայի աշխատանքներ տանել՝ համաձայն մեր պայմանների։ Միայն այդ դեպքում նրանք կարող են հանգիստ ապրել 29 հազար քառ․ կմ տարածքում», - նշել էր Ալիևը։

21:27 - 18 March, 2023
"There will be no peace treaty"; this is a quote from the speech of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, made on March 18, 2023.
President Aliyev made this statement in Talish village of Nagorno-Karabakh, which was depopulated as a result of the 44-day war.
In Talish as well as in other regions depopulated by the 44-day war Azerbaijan is openly implementing resettlement programs in an attempt to eliminate the Armenian trace from the territories of Nagorno-Karabakh that have passed under its control. At the beginning of the 1990s, the Shahumyan region, the Getashen sub-region, and other settlements with a large Armenian population also suffered a similar fate.
The above-mentioned actions of Azerbaijan are in direct contradiction to point 7 of the trilateral statement of November 9, 2020, according to which internally displaced persons and refugees shall return to the Nagorno-Karabakh territory and adjacent regions under the control of the United Nations High Commissioner for Refugees.
With the policy of illegal resettlement and the practice of terrorizing the Armenians of Nagorno-Karabakh, official Baku is doing everything to make the implementation of the above-mentioned provision of the trilateral statement impossible.
Azerbaijan is doing everything to make peace in the region impossible. On October 6, 2022, in Prague and on October 31, 2022, in Sochi, the leaders of Armenia and Azerbaijan adopted statements according to which, based on the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration, Armenia and Azerbaijan recognize each other's territorial integrity and sovereignty, and the delimitation process between the two countries should take place exclusively on this basis. Despite this, on March 18, the president of Azerbaijan again announced that the border delimitation should take place under the conditions set by Azerbaijan and has been continuously talking about some historical maps for a long time.
Azerbaijan not only keeps under occupation the sovereign territories of the Republic of Armenia which it illegally occupied on May 12 and November 17, 2021, and in September 2022, but also introduced the so-called "Western Azerbaijan" discourse and declares practically the entire territory of the Republic of Armenia as Azerbaijani land.
This means the expression of open claims towards practically the entire sovereign territory of the Republic of Armenia. Azerbaijan also threatens Armenia if the latter does not accept those claims.
Azerbaijan continues the gross violations of the trilateral and quadrilateral statements adopted in various formats, and in practice, there is not a single clause in those statements that Azerbaijan has not violated: illegal closure of the Lachin corridor, keeping Armenian prisoners of war and other captives in illegal detention until now, obstructing the opening of regional communications with groundless discourse about “corridor”.
Moreover, the President of Azerbaijan has violated the commitment he made on February 18, 2023, to discuss with Armenians of Nagorno-Karabakh the issue of their rights and guarantees.
Just a few weeks after the mentioned commitment Azerbaijan announced that it was going to discuss the issue of "integration of the Armenians of Karabakh", and the statements made in Talish, the illegal blockade of the Lachin corridor, the terrorist attack on March 5 prove that Azerbaijan intends to resolve the issue of at least assimilation of the Armenians of Nagorno Karabakh, and Armenia's alarms about official Baku's preparations to subject the Nagorno-Karabakh Armenians to genocide should not be ignored by the international community.
In the discourse of the last period Azerbaijan found a new accusation against the Republic of Armenia, accusing it of being a mono-ethnic country and trying to create the impression that, unlike Armenia, Azerbaijan is a multi-ethnic country. According to the Constitution of the Republic of Armenia, four national minorities have a mandate in the highest legislative body of the country, and there is no such regulation in Azerbaijan which considers itself multi-ethnic.
The assessment of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia is clear: with its aggressive discourse and actions Azerbaijan makes preparations for subjecting the Armenians of Nagorno-Karabakh to genocide and for new aggression against Armenia.
In the current situation, it is necessary to launch international mechanisms for the prevention of genocides, send an international fact-finding mission to the Lachin corridor and Nagorno-Karabakh, as well as to directly condemn Azerbaijan's aggressive actions and policies. At the same time, the Republic of Armenia expresses its confidence in the peace agenda based on the trilateral statements of November 9, 2020, January 11, 2021, October 31, 2022, and the quadrilateral statement of October 6, 2022."